statystyki

Terminy na usługi wodne zaraz wygasną

autor: Jakub Pawłowski02.10.2018, 07:34; Aktualizacja: 02.10.2018, 09:15
Nowela wprowadziła nowy system opłat za usługi wodne i zasady jest ich ustalania

Nowela wprowadziła nowy system opłat za usługi wodne i zasady jest ich ustalaniaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy nie płacili jeszcze opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji terenu, mają tylko miesiąc na dopełnienie formalności i przesłanie oświadczeń o stanie swoich nieruchomości do władz gmin. Terminy zaczęły biec wczoraj i mijają 30 października. Tak wynika z przepisów nowelizacji prawa wodnego, które obowiązują już od 20 września (Dz.U. z 2018 r. poz. 1566 ze zm.)

Nowela wprowadziła nowy system opłat za usługi wodne i zasady jest ich ustalania. Przykładem może być określona w art. 269 ust. 1 pkt 1 opłata za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. Do jej uiszczania zobowiązane są te podmioty, które – np. z powodu zabetonowania terenu w związku z budową parkingu przy centrum handlowym – na tyle dotkliwie ingerują w ekosystem, że blokują naturalne wsiąkanie wody do gruntu. Stawki sięgają od 5 do 50 gr za mkw. rocznie i są ustalane przez władze samorządowe.

Warunkiem zobowiązującym do uiszczania opłaty jest to, że zabudowana nieruchomość ma powierzchnię co najmniej 3,5 tys. mkw., której więcej niż 70 proc. jest wyłączone z powierzchni biologicznie czynnej i znajduje się na obszarze nieujętym w system kanalizacji. W praktyce nowa opłata może objąć m.in. wspólnoty mieszkaniowe, sklepy, deweloperów, parkingi, zajezdnie, place składowe czy terminale przeładunkowe.


Pozostało jeszcze 36% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane