Prezes UOKiK, stwierdzając praktykę monopolistyczną, musi opierać się na ustalonych faktach i dowodach.
ORZECZENIE
W 2007 roku prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której stwierdził stosowanie praktyki monopolistycznej przez Telekomunikację Polską w latach 2003 i 2004, która polegała na ograniczaniu konkurencji przez uniemożliwianie świadczenia usług Tele 2. Abonenci Tele 2 nie mogli doczekać się połączenia z siecią TP za pomocą preselekcji.
W skardze do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów TP zarzuciła organowi, że przeanalizował niewielką część liczby zleceń preselekcji. Zdaniem TP, spółka była przygotowana do obsługi dotychczasowego ruchu, ale wzrost liczby zleceń spowodował, że zmieniła system informatyczny.
Według UOKiK, TP wiedziała o przyszłym obowiązku rea-lizowania preselekcji od 2002 r. Mała liczba zbadanych przez organ zleceń wynikła stąd, że spółka nie potrafiła wskazać dat ich złożenia i realizacji.
SOKiK uchylił decyzję. Zdaniem sądu, rozważania prawne, ustalenie pozycji TP, określenie rynku właściwego zostały przeprowadzone prawidłowo, ale zabrakło ustaleń stanu faktycznego i dowodów na istnienie praktyki. Decyzja zawierała niewiele faktów na poparcie zarzutu o istnieniu praktyki. SOKiK zakwestionował zakres merytoryczny i czasowy badań, sposób ich prowadzenia, wnioski i datę zakończenia rzekomej praktyki. Dlatego też decyzja nie mogła zostać zmieniona przez SOKiK, lecz uległa uchyleniu.
Sygn. akt XVII AmA 84/07