statystyki

Europa będzie śledzić majątki zamachowców

autor: Mariusz Szulc31.07.2018, 07:53; Aktualizacja: 31.07.2018, 09:01
Przestępcy tworzą strukturę powiązanych spółek i wykorzystują luki w przepisach o wewnątrzwspólnotowych dostawach (ze stawką 0 proc. VAT)

Przestępcy tworzą strukturę powiązanych spółek i wykorzystują luki w przepisach o wewnątrzwspólnotowych dostawach (ze stawką 0 proc. VAT)źródło: ShutterStock

Fiskus i policja ze wszystkich państw UE powinni jak najszybciej przesyłać informacje o wyłudzeniach. Takie dane mogłyby zostać przez Europol przetworzone, przeanalizowane i pomogłyby w wykryciu najpoważniejszych przestępców ‒ mówi DGP Pedro Felício.

28 czerwca br. ostrzegł pan europosłów, że przynajmniej część z kilkudziesięciu miliardów VAT, które co roku w krajach unijnych wyłudzają przestępcy, trafia do terrorystów. To naprawdę tak groźne zjawisko?

To bardzo poważny problem, ale jest to też tylko część pewnej większej całości. Dochody europejskich grup terrorystycznych pochodzą również z innych przestępstw, takich jak sprzedaż narkotyków, przemyt, handel ludźmi. Doliczmy do tego całe spektrum przestępstw finansowych, w tym wyłudzenia VAT, z których część dochodów trafia na konto grup terrorystycznych. W przeważającej części na wyłudzeniach zarabiają grupy powiązane z tradycyjną europejską przestępczością zorganizowaną. Znamy sposób działania obu rodzajów takich grup. Chcąc wyłudzić podatek, często zmieniają sprzedawane towary i przenoszą się z branży do branży. Wyłudzenia miały już miejsce na rynku żywności, metali, telefonów komórkowych, elektroniki, samochodów, praw do emisji dwutlenku węgla, a obecnie objęły popularną telefonię internetową, czyli komunikację VoIP.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane