Rząd przyjął projekt ustawy o inwestycjach dotyczących terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, przedłożony przez ministra skarbu państwa - poinformowało dziś Centrum Informacyjne Rządu. Ustawa ma przyspieszyć budowę terminalu.

Nadzór i koordynację prac związanych z budową terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących ma sprawować minister skarbu, a finansowanie będzie pochodzić m.in. ze środków inwestorów oraz z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

Zdaniem rządu, terminal LNG w Świnoujściu powinien powstać jak najszybciej, bo jego funkcjonowanie zapewni bezpieczne dostawy gazu odbiorcom. Pozwoli on na odbiór ok. 2,5 mld m sześc. gazu LNG (skroplonego) rocznie od 2014 roku.

Projekt ustawy przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji.

"Zakłada się, że decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących będą wydawać wojewodowie. Decyzje te będą wydawane niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego" - czytamy komunikacie CIR.

Wraz z terminalem będą powstawać tzw. inwestycje towarzyszące

Wraz z terminalem będą powstawać tzw. inwestycje towarzyszące, czyli gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu.

Jak informują służby prasowe rządu, proponując ułatwienia w nabywaniu nieruchomości pod budowę terminalu i inwestycji towarzyszących, skorzystano z rozwiązań zawartych w specustawie drogowej i ustawie o transporcie kolejowym.

"Założono, że decyzje lokalizacyjne będą skutkować decyzjami wywłaszczeniowymi. W związku tym, szczegółowo uregulowano kwestię odszkodowań, a przede wszystkim wskazano sposób ustalania odszkodowania z tytułu utraty praw do nieruchomości" - wyjaśnia CIR.

Przy budowie inwestycji terminalu będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych

Projekt zakłada także, że przy budowie inwestycji terminalu będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych. Nie będzie można ich jednak zastosować przy realizacji inwestycji towarzyszących.

Zgodnie z projektem, inwestycje związane z terminalem będą realizować: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, operator gazociągów przesyłowych Gaz- System oraz spółka Polskie LNG. Z kolei inwestycje towarzyszące realizować mają: Gaz-System oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

We wtorek premier Donald Tusk poinformował, że rozmowy z Katarem dotyczące dostaw gazu LNG do projektowanego gazoportu powinny być szybko sfinalizowane. Zastrzegł jednak, że kontrahenci arabscy oczekują szybkich decyzji w sprawie budowy gazoportu w Polsce.