O 37 mld euro stopniał w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy majątek dziesięciu najbogatszych biznesmenów Francji - pisze za magazynem "Challenge" agencja AFP.

Większość wielkich firm straciła między 25 a 35 procent wartości.

Najmniejsze - szacowane na 10 procent - straty ponieśli bracia Wertheimer, posiadacze marki Chanel. Z majątkiem ocenianym na 4,5 mld euro zajmują szóste miejsce na liście "Challenge".

Najbardziej zaś - o ponad 60 procent - zmniejszyła się fortuna polsko-francuskiego przedsiębiorcy Romaina Zaleskiego, w wyniku spadku kursów akcji firm, których jest akcjonariuszem - m.in. grupy Eramet i włoskich Intesy, Sanpaolo i Generali.

Zaleski spadł w rankingu najbogatszych z czwartego na ósme miejsce

Na pierwszym miejscu na liście znajduje się Gerard Mulliez, założyciel grupy Auchan. Według "Challenge" stracił od lipca 29 procent majątku, którego wartość ocenia się teraz na 14,9 mld euro.

Za nim plasują się: Bernard Arnault (koncern dóbr luksusowych LVMH oraz Carrefour) z 33-procentową stratą, Liliane Bettencourt (L'Oreal - 31 procent na minusie) i Bertrand Puech (producent luksusowych dodatków Hermes - straty szacuje się na 27 procent).

Na piątym miejscu jest fortuna Louisa Dreyfusa (grupa Louis Dreyfus), która od lata zmniejszyła się o połowę. Dalej są bracia Wertheimer, Francois Pinault (holding dystrybucji i dóbr luksusowych PPR), którego majątek zmniejszył się o 39 procent, i Romain Zaleski.

Dziewiąta fortuna we Francji, należąca do Serge'a Dassaulta (grupa przemysłowa GIMD) stopniała o 34 procent. Ostatni w rankingu Jacques Servier (koncern farmaceutyczny Laboratoire Servier) stracił od lipca 25 procent.