Dziś w CERN prof. Berners-Lee oraz jego kolega - współtwórca technologii www Robert Cailliau świętują wraz z fizykami w ośrodku rocznicę wynalezienia technologii, umożliwiającej tworzenie i przeglądanie stron internetowych, nazwanej World Wide Web (ang. sieć o światowym zasięgu).

Jak przypomniało dziś biuro prasowe CERN, dokument zatytułowany "Zarządzanie informacją: Propozycja" trafił w marcu 1989 r. od prof. Bernersa-Lee do jego szefa - Mike'a Sendalla. On zaś, napisawszy na okładce: "Mgliste, ale ekscytujące", dał swojemu podwładnemu zielone światło do prac nad jego pomysłem.

We wrześniu tego samego roku zakupiono w tym celu nowy komputer, a w grudniu z CERN działało już kilka stron www na komputerach fizyków.

"Cieszę się, że mogę być tu dziś z powrotem. CERN przeszedł długą drogę od 1989 r., podobnie jak sieć. Ale www zawsze będzie mieć tutaj swoje korzenie" - powiedział prof. Berners-Lee podczas piątkowej uroczystości.

Obecnie strony www są jedną z najpopularniejszych form komunikacji internetowej. Na świecie działają setki milionów stron internetowych. Dokładna ich liczba nie jest znana.