Internet nadal jest najpopularniejszy wśród ludzi młodych (z sieci korzysta aż 87 proc. osób w wieku 16-24 lata), najsłabiej zaś reprezentowana jest grupa osób w wieku 55 lat i więcej - jedynie 11,5 proc. z nich to użytkownicy internetu. Struktura wiekowa populacji internautów powoli ulega zmianie - z sieci korzysta coraz więcej osób starszych.

W dalszym ciągu internet najrzadziej dociera do mieszkańców wsi - jedynie 30% z nich korzysta z sieci

Dla porównania, w miastach pow. 200 tys. mieszkańców jest to 56,1 proc.

W listopadzie 2008 roku polski internauta spędzał w sieci średnio ponad 44 godziny miesięcznie, co stanowi średnio prawie półtorej godziny dziennie. W porównaniu z 2004 rokiem jest to blisko o godzinę dziennie więcej.

W styczniu 2009 roku użytkownicy internetu w Polsce najczęściej korzystali z systemu operacyjnego Windows XP (84,1 proc.). Stopniowo coraz większą popularność zaczyna jednak zdobywać Windows Vista (13,5 proc.). Znaczenie pozostałych systemów operacyjnych w dalszym ciągu pozostaje marginalne.

W opinii Gemius, w ostatnich dwóch latach zaobserwować można spadek popularności przeglądarki Internet Explorer, wykorzystywanej najczęściej przez początkujących użytkowników sieci oraz stopniowy wzrost popularności przeglądarki Firefox, kojarzonej z bardziej zaawansowanymi użytkownikami. W IV kwartale z wyszukiwarki Internet Explorer korzystało ok. 50 proc. internautów, a Firefox - 40 proc.

Google, Onet oraz Wirtualna Polska, podobnie jak przed rokiem, otwierają ranking najpopularniejszych witryn w polskim internecie

Zdaniem Gemius, rok 2008 należał do serwisów społecznościowych. Najpopularniejszy z nich, nasza-klasa.pl na stałe zagościł w rankingu dziesięciu najpopularniejszych internetowych portali - od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku awansował z 15. na 4. miejsce w rankingu.