Według Szybko.pl i Expandera, w lutym w żadnym z dużych miast średnie ceny mieszkań nie były wyższe niż w 2008 r. Open Finance podał, że w Gdańsku, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu spadek cen w ostatnich 12 miesiącach przekroczył 10 proc.

Najwyższe spadki średnich cen w lutym w porównaniu ze styczniem analitycy Szybko.pl i Expandera zanotowali w Białymstoku - o 3,2 proc., Katowicach - o 2,4 proc. i w Sopocie - o 2,3 proc.

"W Łodzi w grudniu 2008 nastąpił głęboki, 6,5-proc. spadek średniej ceny, a w styczniu i lutym mamy do czynienia z korektą i nieznacznym wzrostem średniej ceny. (...) W Poznaniu ceny wahają się z miesiąca na miesiąc o kilkadziesiąt złotych w górę i w dół, ale od 5 miesięcy oscylują wokół 5900 zł za metr" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu zaobserwowali, że wzrosła liczba ofert sprzedaży mieszkań

"Właściciele mieszkań zdecydowani na ich sprzedaż nie odkładają tej decyzji, ponieważ mają świadomość, że każdy tydzień zwłoki może przynieść straty liczone w tysiącach złotych" - zaznaczono.

Jak ocenili eksperci Home Broker, na upusty można obecnie liczyć zarówno ze strony deweloperów, którzy mając problemy zaczynają szukać klientów, jak i osób próbujących sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym.

Z informacji firmy doradczej Reas wynika, że wśród mieszkań planowanych do oddania w 2009 r. w sześciu największych polskich miastach prawie połowa jest sprzedana, a ok. 41 proc. jest nadal w ofercie. "Istnieje duże prawdopodobieństwo, że ze względu na trudną sytuację rynkową, pozostałe 10 proc. w ogólnie nie zostanie w 2009 r. wprowadzonych do sprzedaży" - napisali eksperci.

Reas poinformował, że sytuacja rynku mieszkaniowego będzie w dużej mierze zależała od ogólnej kondycji gospodarczej, zmian na rynku pracy, rynku najmu oraz ewentualnej pomocy rządu. "Nie ulega również wątpliwości, że dla przyszłości rynku zasadnicze znaczenie będzie miała postawa banków, a dokładnie to, na jaką skalę i na jakich zasadach udzielane będzie kredytowanie hipoteczne oraz dla deweloperów" - zaznaczono. Według firmy doradczej, istotny wpływ będzie miało także pogorszenie sytuacji na rynku pracy.