Informacja gospodarcza na wagę złota. Firmy wydają 400 mln zł na sprawdzanie wiarygodności klientów

autor: Łukasz Wilkowicz18.07.2018, 07:54; Aktualizacja: 18.07.2018, 08:52
pieniądze

Największa część dochodu pochodzi ze sprzedaży raportów kredytowych bankom, z których tylko część to udziałowcy BIKźródło: ShutterStock

Akcjonariusze firm gromadzących i sprzedających dane o zobowiązaniach osób fizycznych i przedsiębiorstw mają powody do zadowolenia.

Co najmniej 400 mln zł – na taką kwotę można szacować roczne wydatki banków, firm pożyczkowych i przedsiębiorstw niefinansowych (w tym małych i średnich) na sprawdzanie wiarygodności klientów i kontrahentów. Samo Biuro Informacji Kredytowej, największy taki podmiot, działający głównie na rzecz banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy firm pożyczkowych, miało w 2017 r. obrót przekraczający 200 mln zł. To wartość uwzględniająca należące do grupy BIK biuro informacji gospodarczej InfoMonitor. Największe BIG to Krajowy Rejestr Długów – jego przychody przekroczyły w 2017 r. 117 mln zł.

„Łączna liczba sprzedanych bankom raportów z Bazy Kredytobiorcy oraz Bazy Przedsiębiorcy wyniosła 55,7 mln szt., tj. o 2 proc. (o 1,2 mln szt.) więcej niż w 2016 r. – informuje w sprawozdaniu z działalności BIK. InfoMonitor udostępnił w ub.r. 21,2 mln raportów. Klienci Krajowego Rejestru Długów pobrali ich 33,8 mln. W tym roku firma spodziewa się sprzedaży na poziomie 38 mln szt.

– Wykorzystanie informacji gospodarczej nie rozkłada się równomiernie w całej gospodarce. Mamy wyraźną różnicę między dużymi przedsiębiorstwami a sektorem MSP. O ile u tych pierwszych informacja gospodarcza jest standardowym już elementem oceny ryzyka, o tyle w przypadku tych drugich mamy ciągle do czynienia z ryzykiem na własne życzenie – mówi Andrzej Kulik, rzecznik KRD.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Violetta(2018-07-18 16:42) Zgłoś naruszenie 10

    Nie dziwię się, że tyle wydają bo gra jest warta świeczki. Sama sprawdzam, bo wolę to zrobić przed niż mieć problemy z otrzymaniem swoich pieniędzy. Dobrą sprawą jest certyfikat Rzetelna Firma. Daje gwarancję wypłacalności i mówi o podejściu fair.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane