statystyki

Informacja gospodarcza na wagę złota. Firmy wydają 400 mln zł na sprawdzanie wiarygodności klientów

autor: Łukasz Wilkowicz18.07.2018, 07:54; Aktualizacja: 18.07.2018, 08:52
pieniądze

Największa część dochodu pochodzi ze sprzedaży raportów kredytowych bankom, z których tylko część to udziałowcy BIKźródło: ShutterStock

Akcjonariusze firm gromadzących i sprzedających dane o zobowiązaniach osób fizycznych i przedsiębiorstw mają powody do zadowolenia.

Co najmniej 400 mln zł – na taką kwotę można szacować roczne wydatki banków, firm pożyczkowych i przedsiębiorstw niefinansowych (w tym małych i średnich) na sprawdzanie wiarygodności klientów i kontrahentów. Samo Biuro Informacji Kredytowej, największy taki podmiot, działający głównie na rzecz banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy firm pożyczkowych, miało w 2017 r. obrót przekraczający 200 mln zł. To wartość uwzględniająca należące do grupy BIK biuro informacji gospodarczej InfoMonitor. Największe BIG to Krajowy Rejestr Długów – jego przychody przekroczyły w 2017 r. 117 mln zł.

„Łączna liczba sprzedanych bankom raportów z Bazy Kredytobiorcy oraz Bazy Przedsiębiorcy wyniosła 55,7 mln szt., tj. o 2 proc. (o 1,2 mln szt.) więcej niż w 2016 r. – informuje w sprawozdaniu z działalności BIK. InfoMonitor udostępnił w ub.r. 21,2 mln raportów. Klienci Krajowego Rejestru Długów pobrali ich 33,8 mln. W tym roku firma spodziewa się sprzedaży na poziomie 38 mln szt.

– Wykorzystanie informacji gospodarczej nie rozkłada się równomiernie w całej gospodarce. Mamy wyraźną różnicę między dużymi przedsiębiorstwami a sektorem MSP. O ile u tych pierwszych informacja gospodarcza jest standardowym już elementem oceny ryzyka, o tyle w przypadku tych drugich mamy ciągle do czynienia z ryzykiem na własne życzenie – mówi Andrzej Kulik, rzecznik KRD.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Violetta(2018-07-18 16:42) Zgłoś naruszenie 10

    Nie dziwię się, że tyle wydają bo gra jest warta świeczki. Sama sprawdzam, bo wolę to zrobić przed niż mieć problemy z otrzymaniem swoich pieniędzy. Dobrą sprawą jest certyfikat Rzetelna Firma. Daje gwarancję wypłacalności i mówi o podejściu fair.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane