Imigranci podnoszą nam potencjał. Dzięki Ukraińcom jest szansa na niską inflację

autor: Łukasz Wilkowicz17.07.2018, 07:29; Aktualizacja: 17.07.2018, 08:12
Obecnie gros imigrantów na polskim rynku pracy to osoby zatrudnione na podstawie oświadczeń

Obecnie gros imigrantów na polskim rynku pracy to osoby zatrudnione na podstawie oświadczeńźródło: Inne

Dzięki Ukraińcom przy wyższym wzroście PKB jest szansa na niską inflację.

Obecnie gros imigrantów na polskim rynku pracy to osoby zatrudnione na podstawie oświadczeń. Do końca kwietnia zarejestrowano 464 tys. takich dokumentów i niemal 100 tys. zezwoleń na pracę. W ciągu roku w celach zarobkowych, jak szacują demografowie, w Polsce przebywa od pół miliona do miliona Ukraińców. Spada liczba oświadczeń, rośnie zezwoleń. Liberalizacja zasad stałego pobytu i sprowadzania rodzin wpisuje się w trend wypełniania luk na polskim rynku pracy, które zwiększają się z powodu starzenia się społeczeństwa.

W latach 2018–2020 wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie łącznie 12,4 proc. – wynika z nowych szacunków Narodowego Banku Polskiego. Przedstawiono je w projekcji PKB, która jest częścią najnowszego raportu o inflacji przygotowanego dla Rady Polityki Pieniężnej. Dynamika PKB prognozowana w nowej projekcji jest tylko minimalnie wyższa niż w poprzedniej – z marca. Przewidywania na ten rok analitycy banku centralnego podnieśli z 4,2 proc. do 4,6 proc. Jacek Kotłowski, wicedyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP, wyjaśnia, że było to związane z nadspodziewanie dobrymi wynikami gospodarki na początku 2018 r. Zwraca uwagę m.in. na wyższe, niż wcześniej szacowano, wydatki publiczne.

Lekko obniżono natomiast przewidywania dotyczące dynamiki cen. Dotyczy to przede wszystkim inflacji w 2018 r., która zdaniem analityków NBP wyniesie 1,8 proc. W marcu oczekiwali oni, że będzie to 2,1 proc.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • StAAbrA(2018-07-17 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Z tą gadką , Waszeć , do towarzyszy < 3B . Bo każde dziecko wie , że to nie Ukraińcy decydują o inflacji . Albo innej denominacji ... A do czego , i komu , oni są potrzebni , to też wszyscy wiedzą .

    Odpowiedz
  • Lex(2018-07-17 11:58) Zgłoś naruszenie 50

    To jest szanas? Szansa na niska inflacje? To jest tragedia - w wyniku wzrostu plac przedsiebirstwa za zmuszone do inwestycji w srodki podnaszace wydajnosc pracy, to automatycznie zwieksza place pracownkow, bo operator koparki zarobi o wiele wiecej niz ktos kto kopie rowy lopata. Ale dl GP to jest szansa, szansa na to, ze zamiast jednej koparki bedziemy miec ukraincow kopiacych row lopatami. Szansa na dziadowska Polske a nie nowoczesna gospodarke. UK przerabia to juz od 10 lat, po naplywie taniej sily roboczej efektywnosc pracy zpadla drasycznie, ludzie zarabiaja mniej, bo gospodarka wytwarza o wiele mniej w jednej jednostce czasu. Dla nich tragedia ale dla naszych politykierow i dziennikarzyn to jest "szansa". Brawo!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane