Rezygnację można złożyć na ręce innego członka zarządu

17.07.2018, 17:30
Oświadczenie o rezygnacji składa się na ręce innego członka zarządu.

Oświadczenie o rezygnacji składa się na ręce innego członka zarządu.źródło: ShutterStock

Członek zarządu spółki z o.o. zawsze może zrezygnować ze stanowiska. Jednak przepisy wymagają, aby w umowach między spółką a członkiem zarządu przestrzegać szczególnej procedury. W jaki więc sposób powinno być złożone oświadczenie o rezygnacji?

Przez długi czas spierano się, w jaki sposób członek zarządu spółki powinien prawidłowo i skutecznie składać oświadczenie o rezygnacji. Podkreślano m.in., że w przypadku wszelkich umów z członkami zarządu spółkę musi reprezentować rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Można było również spotkać się z opinią, że wspólnicy powinni powołać specjalnego pełnomocnika, któremu członek zarządu składałby swoje oświadczenie o rezygnacji.

W wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 3 sierpnia 2017 r. zwrócono uwagę, że do złożenia rezygnacji przez członka zarządu spółki z o.o. stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego (sygn. akt I ACa 806/16). Zatem rezygnacja stanowi jednostronne oświadczenie woli składane przez dotychczasowego członka zarządu. W ten sposób potwierdza on, że nie jest zainteresowany dalszym wykonywaniem mandatu. Wspomniane oświadczenie o rezygnacji należy złożyć spółce.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane