Zespół Doradców Gospodarczych "TOR" przygotował opinię na temat sytuacji ekonomicznej w spółkach Grupy PKP i wpływie tej sytuacji na otoczenie rynkowe. Zaleca w niej również wystąpienie do Komisji Europejskiej o zgodę na przyznanie pomocy publicznej dla PKP Cargo.

Opinia powstała na prośbę przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury.

Zdaniem ekspertów, obecna sytuacja finansowa w Grupie PKP oraz przekazanej w zeszłym roku do samorządów spółce PKP Przewozy Regionalne (PR) spowodowana jest wieloletnim odraczaniem decyzji o restrukturyzacji oraz dodatkowo - kryzysem gospodarczym.

W opinii stwierdzono ponadto, że Grupa PKP nie wywiązuje się ze "Strategii dla transportu kolejowego", przyjętej przez rząd w kwietniu 2007 roku.

"Sytuacja państwowego przewoźnika jest tak zła, że już w połowie roku firma może utracić płynność finansową"

"Strategia zakłada m.in. sprywatyzowanie spółek PKP Intercity i PKP Cargo w latach 2009/2010. PKP SA do tej pory nie przedstawiła jednak precyzyjnych planów w tej kwestii" - powiedział w czwartek PAP dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR" Adrian Furgalski.

Z analizy wynika, że niemal każda spółka Grupy PKP jest w złej sytuacji. W roku 2008 zyski zanotowały jedynie: PKP Informatyka - 1,4 mln zł, PKP LHS - 20,8 mln zł oraz Telekomunikacja Kolejowa - 1,9 mln zł.

Najgorzej wygląda sytuacja PKP Cargo. "Sytuacja państwowego przewoźnika jest tak zła, że już w połowie roku firma może utracić płynność finansową" - czytamy w raporcie.

W roku 2008 PKP Cargo zanotowała stratę netto na poziomie 176 mln zł. Jednakże już w styczniu straty sięgnęły 103 mln. "Jeżeli dotychczasowy trend się utrzyma - a wszystko na to wskazuje - to w roku 2009 straty mogą sięgnąć nawet miliarda złotych" - powiedział PAP Furgalski.