"Mamy dwa zadania do wykonania w czasie kryzysu: poradzić sobie z nim oraz działać tak, by przesunąć się szybciej w stronę krajów bardziej rozwiniętych i stabilnych. Jak to zrobić? Wybrać bardziej znaną i stabilną walutę oraz zbudować nowe przewagi konkurencyjne" - powiedział Boni w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej.

Zdaniem ministra, z wypowiedzi premiera Donalda Tuska na spotkaniu w Kancelarii Prezydenta z pracodawcami, związkami zawodowymi, samorządowcami i ekonomistami (podczas szczytu społecznego w Pałacu Prezydenckim pod koniec lutego), może wynikać propozycja trzypunktowego porozumienia w kwestii przystąpienia do strefy euro.

"Po pierwsze - uważamy, że idziemy do euro; po drugie - wspólnie uważamy, że trzeba zmienić konstytucję w określonych sprawach, i po trzecie: wchodzenie do ERM2 musi uwzględniać wartość i bezpieczeństwo złotego" - powiedział Boni.

Według ministra, kolejny całościowy przegląd budżetowy odbędzie się w maju, gdy znane będą wyniki makroekonomiczne za pierwszy kwartał.