Anioł biznesu to prywatny inwestor, który dysponując odpowiednim doświadczeniem oraz kapitałem, wspiera wybrane pomysły biznesowe, głównie w początkowej fazie ich działalności. Przekazuje im zarówno swoją wiedzę, doświadczenie, jak i środki finansowe, w zamian za udziały. Najczęściej jego zaangażowanie w projekt trwa od trzech do sześciu lat.

Europejska Sieć Aniołów Biznesu (EBAN) skupia obecnie 80 członków w 25 krajach. Jednym z nich jest Lewiatan Business Angels (Aniołowie Biznesu Lewiatan).

Jak poinformował na wtorkowej konferencji szef tego projektu w Lewiatanie Jacek Błoński, celem projektu jest dostarczenie inwestorom (aniołom biznesu) i pomysłodawcom wiedzy i informacji, niezbędnych do realizowania z sukcesem inwestycji.

Jak powiedział Błoński, Lewiatan Business Angels (LBA) powstał w Polsce w 30 września 2005 r. przy współfinansowaniu Unii Europejskiej. Od tej pory LBA doprowadził do zawarcia ośmiu transakcji, dzięki którym powstały takie firmy, jak: Cafe w Biegu, Ozumi films, Flashbook.pl oraz Medicalgorythmics. LBA skupia obecnie blisko 70 inwestorów.

W celu aktywizacji rynku aniołów biznesu w Polsce, Lewiatan zamierza podjąć cztery działania: zorganizuje wyjazdy studyjne dla przedsiębiorców i inwestorów; profesjonalne szkolenia i seminaria dotyczące funkcjonowania rynku aniołów biznesu w Polsce oraz intensywną promocję idei aniołów w naszym kraju. Ostatnim działaniem w ramach programu aktywizacji będzie dzielenie się zdobytą wiedzą poprzez publikacje i promocję najlepszych praktyk funkcjonowania sieci aniołów biznesu. Program będzie realizowany do końca 2013 r.

Jak poinformowała na konferencji szefowa szwajcarskiej sieci aniołów biznesu i jednocześnie wiceprezydent Europejskiej Sieci Aniołów Biznesu Brigitte Baumann, część firm z pomysłami na biznes w czasach kryzysu nie może liczyć na pomoc banków. W tej sytuacji "trafienie pod skrzydła anioła biznesu jest świetnym rozwiązaniem, dającym szansę na biznesowy rozwój".