Zanieczyszczone leki: Sprawa, która podnosi ciśnienie

autor: Patryk Słowik, Jakub Styczyński06.07.2018, 07:09; Aktualizacja: 06.07.2018, 08:33
Formalnie leki są wycofywane tylko z aptek. Nie istnieje procedura odebrania ich pacjentom. Polacy muszą zatem samodzielnie sprawdzić swoje apteczki i zadecydować, co zrobić z lekami zawierającymi potencjalnie zanieczyszczony walsartan. Można je oddać w aptece.

Formalnie leki są wycofywane tylko z aptek. Nie istnieje procedura odebrania ich pacjentom. Polacy muszą zatem samodzielnie sprawdzić swoje apteczki i zadecydować, co zrobić z lekami zawierającymi potencjalnie zanieczyszczony walsartan. Można je oddać w aptece.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zanieczyszczone tabletki na nadciśnienie trafiły do sprzedaży w całej Europie. To kolejna afera, która wskazuje, jak wadliwy jest system produkcji leków.

P o nad 40 leków wycofanych ze sprzedaży. Nawet 800 tys. pacjentów chorych na nadciśnienie powinno iść do lekarza i zm ienić przyjmowane medykamenty. Kilka milionów opakowań trzeba usunąć z aptek. I to wszystko tylko w Polsce. W całej Europie wycofanych leków jest łącznie kilkaset. Chorych z problemem – kilkanaście milionów. Do utylizacji – setki milionów opakowań. A wszystko przez to, że w substancji czynnej leków na nadciśnienie – walsartanie – znaleziono silnie trujący związek chemiczny N-nitrozodimetyloaminę (NDMA). Naukowcy wstrzykują go szczurom, by te chorowały na nowotwory.

W praktyce – wszystko przez to, że większość producentów zaopatruje się w substancje lecznicze tam, gdzie najtaniej. A walsartan akurat był najtańszy w jednej chińskiej fabryce. Tam więc poszło kilkunastu polskich przedsiębiorców i co najmniej kilkudziesięciu (a zapewne kilkuset) europejskich. Ściśle rzecz biorąc, nikt nie poszedł, tylko wszyscy zamówili na odległość. Bądź co bądź Chińczycy zapewniali, że wszystko będzie w porządku.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (8)

 • Ela(2018-07-09 08:37) Zgłoś naruszenie 40

  Ludzie co mi po zwrocie pieniędzy zażyłam ********** przez prawie 3 miesiące sprawdziłam serię i termin ważności wszystko się zgadzało czyli przez 3 miesiące serwowałam sobie leki z rakotwórczą substancją a po co mi te parę groszy za zwrot leków kto mi zwróci zdrowie!!!!.

  Odpowiedz
 • Mała(2018-07-07 19:03) Zgłoś naruszenie 20

  W takiej sytuacji pacjent powinien móc dokonać zwrotu leku do którejkolwiek apteki i otrzymać zwrot jego ceny. Koszty takiej operacji /ceny leków i koszty poniesione przez apteki czy hurtownie/ powinny obciążać firmy garmaceutyczne, które leki wyprodukowały.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • pacjent(2018-07-07 23:33) Zgłoś naruszenie 20

  A jeżeli ktoś , biorący ten lek , dostanie raka, to pożyje trochę w luksusie przed śmiercią. Ta fabryka musi teraz harować na odszkodowania, oby nie padła za szybko.

  Odpowiedz
 • kuba1221(2018-07-09 09:02) Zgłoś naruszenie 10

  Zobaczyliśmy jjk działa państwo,któremu powieżyliśmy swoje zdrowie i na tą ochronę płacimy a okazuje się,że w mleku dla niemowląd kazeina,zabawki zrobione z toksycznego plastiku,trujace lekarstwa .Alergizujące tkaniny itd. A wszystko przez podgoń za zyskiem .A gdzie tu wspomniane państwo,które pobiera cło na granicy i przymyka oko na sprowadzane takie artykuły które szkodzą a nie leczą.Tłumaczą się celnicy,że nie maja labolatoriów na miejscu.Ale takie gdzieś są w Polsce,tylko oddanie przesyłki bedzie troche trwać ale skuteczność działania bedzie zauważalne. Któregoś dnia wszedłem do markety"....." a tam na paletach mięso poporciowane .A w woreczkach widać już było zjełczone kawałki boczku,szynki,mięsa wieprzowego-łopatka i karkówka. I to mieso po przepakowaniu i umyciu dostanie sie do sprzedaży po obniżonej cenie. Bisnes jest bisnes.

  Odpowiedz
 • ves(2018-07-09 05:12) Zgłoś naruszenie 13

  Tak właśnie działa ta cała UE. Do nas się czepiają o jakieś nieistotne dla społeczeństwa dvperele, a z drugiej strony, w interesie wielkiego kapitału dopuszczają do narażenia życia i zdrowia Europejczyków. UE to szkodliwy i niebezpieczny twór.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • TEch(2018-07-08 18:58) Zgłoś naruszenie 01

  Pan, pan,dobre API, dobre API, dziamdziamdziamg.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane