Już ponad 50 firm oferuje tanie, a nawet bezpłatne dzwonienie z zagranicy do Polski lub odwrotnie. Ten sposób porozumiewania się nie wymaga, aby rozmówcy równocześnie korzystali z komputerów.
Do zobaczenia i usłyszenia na Skype - w taki sposób większość osób umawia się na dłuższe rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi. Skype to znany na całym świecie komunikator internetowy, pozwalający na nieograniczone rozmowy za darmo na całym świecie, choć jego oferta nie jest na rynku jedyną. Według badania przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, PBI oraz dom mediowy Starcom, aż 90 proc. emigrantów na Wyspach Brytyjskich korzysta z internetowych komunikatorów. Aż 70 proc. z nich używa komunikatora Skype, a około 60 proc. - polskiego Gadu-Gadu. Z komórek nikt już dziś w zasadzie nie dzwoni, bo się nie opłaca.
Dzwonienie za pomocą Skype'a czy Gadu-Gadu jest bezpłatne. Warunek - obaj rozmówcy muszą mięć dostęp do internetu i być w tym samym momencie przed komputerem. W takiej sytuacji nie ma żadnych limitów - można rozmawiać bez żadnych ograniczeń non stop za darmo, a nawet podłączyć kamerę, co pozwala na zrobienie miniwideokonferencji. Darmowe rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych mają jednak tę wadę, że często - zwłaszcza w godzinach, w których więcej osób korzysta z sieci - jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia.
Firmy telekomunikacyjne szybko wyczuły rynek i przygotowały ofertę dla klientów chcących dzwonić za granicę o wiele taniej niż u operatorów komórkowych czy stacjonarnych, ale w taki sposób, aby nie być przywiązanym do komputera. W ten sposób na rynku zaczęli pojawiać się operatorzy VoIP (z ang. - voice over IP), oferujący możliwość dzwonienia za pomocą łączy internetowych na telefony stacjonarne i telefony komórkowe. Dzwoniący musi w takich sytuacji mieć dostęp do internetu, ale osoba odbierająca połączenia już nie.
Stawki takich połączeń są natomiast dużo niższe niż w przypadku połączeń z telefonów komórkowych czy stacjonarnych. W przypadku rozmów do Polski na telefony stacjonarne stawki za minutę nie przekraczają 0,10 zł, a na komórki - od 0,30 zł do 0,90 zł.
Płatną ofertę na telefony stacjonarne i komórkowe, poza działającym globalnie Skypem, ma ponad 50 działających w Polsce firm. Jak to działa w praktyce? Najważniejszy jest stały dostęp do internetu. Reszta wygląda podobnie jak w przypadku korzystania z oferty operatorów komórkowych - można podpisać umowę abonamentową albo korzystać z oferty pre-paid.
Operatorów VoIP najłatwiej znaleźć przez internet. W wyszukiwarce internetowej najlepiej wpisać hasło tanie rozmowy przez internet. Oprócz stron operatorów wyświetlą się także strony wielu internetowych porównywarek usług VoIP, z których warto skorzystać, zanim wybierzemy konkretną ofertę.
Możliwości korzystania z płatnej oferty VoiP jest wiele, ale generealnie można je podzielić na trzy sposoby. Jeśli będziemy zawsze dzwonić, siedząc przed komputerem, wystarczy podpisać umowę i wykupić abonament. Ale operatorzy oferują też specjalne rootery, które pozwalają na dzwonienie przez internet, ale nie trzeba mieć do tego komputera. Do rootera wystarczy bowiem podłączyć kabel od stacjonarnego telefonu.
GDZIE PORÓWNYWAĆ OFERTY