Już ponad 50 firm oferuje tanie, a nawet bezpłatne dzwonienie z zagranicy do Polski lub odwrotnie. Ten sposób porozumiewania się nie wymaga, aby rozmówcy równocześnie korzystali z komputerów.
Do zobaczenia i usłyszenia na Skype - w taki sposób większość osób umawia się na dłuższe rozmowy z bliskimi, przyjaciółmi czy znajomymi. Skype to znany na całym świecie komunikator internetowy, pozwalający na nieograniczone rozmowy za darmo na całym świecie, choć jego oferta nie jest na rynku jedyną. Według badania przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia, PBI oraz dom mediowy Starcom, aż 90 proc. emigrantów na Wyspach Brytyjskich korzysta z internetowych komunikatorów. Aż 70 proc. z nich używa komunikatora Skype, a około 60 proc. - polskiego Gadu-Gadu. Z komórek nikt już dziś w zasadzie nie dzwoni, bo się nie opłaca.
Dzwonienie za pomocą Skype'a czy Gadu-Gadu jest bezpłatne. Warunek - obaj rozmówcy muszą mięć dostęp do internetu i być w tym samym momencie przed komputerem. W takiej sytuacji nie ma żadnych limitów - można rozmawiać bez żadnych ograniczeń non stop za darmo, a nawet podłączyć kamerę, co pozwala na zrobienie miniwideokonferencji. Darmowe rozmowy za pomocą komunikatorów internetowych mają jednak tę wadę, że często - zwłaszcza w godzinach, w których więcej osób korzysta z sieci - jakość połączeń pozostawia wiele do życzenia.