Padł rekord pomocy publicznej dla firm

autor: Karolina Baca-Pogorzelska, Patrycja Otto02.07.2018, 07:49; Aktualizacja: 02.07.2018, 07:52
pieniądze

Beneficjenci robią największe, kapitałochłonne projektyźródło: ShutterStock

47,75 mld zł świadczeń bezzwrotnych w 2017 r. to o niemal 50 proc. więcej niż w 2016 r., gdy wsparcie finansowe wyniosło 31,89 mld zł – wynika z danych UOKiK opracowanych dla DGP.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w zeszłym roku dominującą formą wsparcia były dotacje. Stanowiły 90 proc. całkowitej wartości udzielonej pomocy publicznej. Rok wcześniej ich udział wynosił 87 proc. Na drugim miejscu są zwolnienia, umorzenia lub ulgi. Ich udział w wartości całości udzielonego wsparcia zmalał z 9,6 proc. do 6,3 proc. Trzecie miejsce należy do pomocy w formie subsydiowania kapitałowo-inwestycyjnego. Taka formuła, podobnie jak dotacje, odnotowała wzrost – z 0,3 proc. do 1,6 proc. Udział pomocy udzielanej w pozostałych formach utrzymywał się na poziomie podobnym jak w przeszłości: poręczenia i gwarancje – 1 proc., pożyczki preferencyjne – 0,5 proc., odroczenia i rozłożenia na raty – 0,5 proc.

– Z analizy porównawczej wynika, iż wzrost wartości udzielonej pomocy publicznej związany jest głównie z realizacją krajowych programów operacyjnych na lata 2014–2020, współfinansowanych ze środków unijnych – komentuje Agnieszka Majchrzak z UOKiK.

Wśród podmiotów udzielających pomocy w ramach programów ogólnopolskich wymienić można: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Centrum Projektów Polska Cyfrowa, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Podmioty te udzieliły łącznie w ubiegłym roku pomocy publicznej o wartości 9,4 mld zł, co stanowi wzrost jej wartości o 6,3 mld zł w porównaniu z 2016 r. – Ponadto o 6,4 mld zł zwiększyła się przyznana kwota przez wójtów gmin, burmistrzów i prezydentów miast, co może być wynikiem sprawozdawania pomocy stanowiącej rekompensatę za realizację usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym i usług publicznych w sektorze transportu lądowego – dodaje Agnieszka Majchrzak.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane