statystyki

KIO: Firma może podmieniać własne referencje w przetargu

autor: Sławomir Wikariak02.07.2018, 19:00
Wyrok jest istotny, bo przekłada orzecznictwo TSUE w tej materii na warunki polskie

Wyrok jest istotny, bo przekłada orzecznictwo TSUE w tej materii na warunki polskieźródło: ShutterStock

Uzupełniając dokumenty w przetargu, firma może wskazać inne umowy niż te, które podawała pierwotnie na potwierdzenie, że ma doświadczenie. Nie oznacza to zmiany treści oferty – uznała Krajowa Izba Odwoławcza

Wyrok jest o tyle istotny, że przekłada na polskie warunki wskazówki płynące z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W ubiegłym roku uznał on, że w ramach uzupełniania nie można zastępować jednych dokumentów całkowicie nowymi. Na ten właśnie argument powołała się jedna z firm startujących w przetargu na odbiór śmieci w Łodzi.

Przedsiębiorca, który pierwotnie zwyciężył w jednym z sektorów, przedstawił nieprawidłowe dokumenty na potwierdzenie posiadanego przez siebie doświadczenia. Wezwany do ich uzupełnienia wskazał zaś zupełnie inne prace. Początkowo jego doświadczenie miała potwierdzać realizacja zlecenia dla Zduńskiej Woli. Uzupełniając zaś dokumenty, powołał się na umowy zrealizowane dla Gdyni i Sosnowca. Zamawiający uznał to za spełnienie warunków i po raz kolejny wybrał ofertę jako najkorzystniejszą. Dokumenty uzupełniono na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 1579 ze zm.).

Konkurent, powołując się na wspomniane orzecznictwo TSUE, zarzucił zwycięskiej firmie zmianę treści oferty. Skład orzekający doszedł jednak do wniosku, że w tym wypadku nie doszło do niej. Wyrok, jaki wydał TSUE, odnosił się bowiem do innej sytuacji.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane