Każde z szesnastu województw Polski realizuje w latach 2007-2013 własny program operacyjny, który został przygotowany w odpowiedzi na lokalne potrzeby oraz jest dostosowany do specyfiki województwa.
Wkład wspólnotowy na realizację działań w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych wynosi ponad 16,5 mld euro, a ich realizacja ma przyczynić się do wzrostu konkurencyjności regionu oraz zwiększenia spójności społecznej, gospodarczej i przestrzennej województw. Według zadeklarowanych kwot, w 2009 roku wartość wydatków w ramach 16 RPO ma wynieść ponad 6,5 mld zł. Środki przeznaczone dla przedsiębiorców skoncentrują się przede wszystkim na:
• wsparciu inwestycji w zakresie wdrożenia nowych technologii,
• wsparciu działań zmierzających do podniesienia innowacyjności przedsiębiorstw (projekty obejmujące innowacje produktowe, organizacyjne, marketingowe oraz procesowe),
• wsparciu wdrożeń własnych lub zleconych wyników prac badawczo - rozwojowych oraz ich rozwój w przedsiębiorstwach,
• inwestycjach w środowisko (ograniczenie ilości wytwarzanych zanieczyszczeń, racjonalizacja gospodarki odpadami),
• inwestycjach w energetykę (odnawialne źródła energii, wysokosprawne wytwarzanie energii),
• dofinansowaniu udziału w targach i misjach gospodarczych za granicą w ramach promocji eksportu,
• inwestycjach w turystykę,
• wsparciu projektów informatycznych (e-usługi, technologie ICT).
RPO są często uzupełnieniem krajowych programów operacyjnych (Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko). Jeśli z pewnych względów projekt nie kwalifikuje się w ramach krajowego programu, jest możliwość, że otrzyma wsparcie w ramach programu regionalnego. Najczęściej występuje kryterium wartości projektu lub wartości kosztów kwalifikowanych, które nakazuje przedsiębiorcy skorzystać z krajowego lub regionalnego programu. Przykładowo: inwestycja polegająca na zakupie innowacyjnej technologii i wdrożeniu nowego produktu, w której wartość kosztów kwalifikowanych jest mniejsza niż 8 mln zł, będzie miała możliwość otrzymania dofinansowania w ramach RPO odpowiedniego ze względu na lokalizację inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim mikro, małych i średnich firm, do których skierowane są działania dla przedsiębiorstw w ramach RPO.
Najbardziej popularne działanie dla przedsiębiorstw dotyczy wsparcia projektów inwestycyjnych. Wsparcie otrzymają jednak tylko najlepsze i najważniejsze dla regionu projekty, a więc charakteryzujące się wysokim stopniem innowacyjności. Kryterium to jest niezwykle istotne z punktu widzenia oceny wniosków i przyznania punktów podczas oceny merytorycznej. W większości przypadków konkursy na projekty inwestycyjne określają innowacyjność projektu jako kryterium dostępu do udziału w konkursie, często również jest ono dodatkowo punktowane podczas oceny merytorycznej wniosków. Inne istotne kryteria w projektach inwestycyjnych to: wpływ projektu na realizację Strategii Rozwoju Województwa oraz na rozwój sektora/branży. Istotne są kwestie związane z pracami badawczo-rozwojowymi: posiadanie działu badawczo-rozwojowego, patentu, licencji, na technologię lub produkt, który powstanie w wyniku realizacji projektu oraz wykorzystanie elementów prowadzonych lub zakupionych przez przedsiębiorstwo wyników prac B+R. Liczy się także nawiązanie porozumienia o współpracy w zakresie realizowanego projektu z jednostkami naukowymi, lokalizacja inwestycji w obszarach wysokiego bezrobocia i obszarach priorytetowych oraz przyrost zatrudnienia w wyniku realizacji inwestycji. Dla projektów z zakresu ochrony środowiska jednym z ważniejszych kryteriów punktowanych jest stopień osiągnięcia zakładanego efektu ekologicznego.
ikona lupy />
Zakres pomocy dla przedsiębiorców w regionalnych programach operacyjnych / DGP