Najtańszej pożyczki hipotecznej udzielają Nykredit oraz Dom Bank, przy założeniu, że jej wysokość sięga 150 tys. zł, a zabezpieczenie jest warte 300 tys. zł.
Najtańszą złotową pożyczkę hipoteczną w kwocie 150 tys. zł oferuje Nykredit, a we frankach szwajcarskich Dom Bank - wynika z rankingu portalu Comperia.pl na zlecenie GP. Warto jednak zaznaczyć, że w kategorii pożyczek we frankach szwajcarskich oferta Polbanku jest tylko nieznacznie droższa od tego, co prezentuje Dom Bank.
Zestawienie przygotowaliśmy przy założeniu, że nieruchomość, która jest zabezpieczeniem pożyczki, ma wartość 300 tys. zł, a spłata zadłużenia potrwa dziesięć lat.
Sklasyfikowaliśmy oferty banków według kryterium rzeczywistej stopy procentowej (RRSO) uwzględniającej całkowity koszt pożyczki (sumę opłat wstępnych i odsetek). Z tego względu pożyczka o niższej racie miesięcznej może się znaleźć na gorszej pozycji w zestawieniu, z uwagi na wyższe koszty wstępne i w efekcie wyższe rzeczywiste oprocentowanie.
Różnice w kosztach widać na przykładzie wysokości prowizji, które w przypadku pożyczek hipotecznych wynoszą od 0 proc. do 2 proc. Duże są także różnice w oprocentowaniu nominalnym, które w przypadku pożyczek w złotych w dziesięciu bankach z naszego rankingu waha się od 7,12 proc. do 9,68 proc., a dla pożyczek denominowanych we frankach od 5,63 do 7,80 proc. Jednak lepszym miernikiem jest stopa rzeczywistego rocznego oprocentowania, bo uwzględnia koszty uruchomienia pożyczki. Warto również zwrócić uwagę na koszt wcześniejszej spłaty, ponieważ nie we wszystkich bankach jest ona bezpłatna (z wyjątkiem pożyczek do kwoty 80 tys. zł, ponieważ w ich przypadku wcześniejszej spłaty może dokonać bez żadnych opłat).
Koszty pożyczki hipotecznej są wyższe niż w przypadku kredytu hipotecznego. Jest to inny produkt. Pożyczka hipoteczna łączy w sobie cechy kredytu hipotecznego, ze względu na formę zabezpieczenia, jakim jest hipoteka na nieruchomości oraz kredytu gotówkowego, ponieważ pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, z jednym wyjątkiem. Banki zastrzegają, że pieniądze z kredytu nie mogą posłużyć na finansowanie działalności gospodarczej.
Żeby uzyskać pożyczkę, trzeba spełnić kilka warunków, z czego najważniejszy to posiadanie nieruchomości (mieszkania lub domu), którą bank zaakceptuje jako zabezpieczenie kredytu.
W zależności od oferty banku, pożyczka dostępna jest również w walutach obcych.
Zaletą pożyczki jest jej wyraźnie niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytów gotówkowych, co jest możliwe właśnie dzięki zabezpieczeniu hipotecznemu.
ikona lupy />
Najtańsze pożyczki hipoteczne we frankach szwajcarskich / DGP