statystyki

Zadatek musi być wyraźnie oznaczony w umowie

autor: Marcin Nagórek26.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.06.2018, 09:14
samochód

W opisywanej sytuacji w umowie zakupu strony określiły wpłacane środki jako zaliczkę.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej chciałem kupić auto w komisie, podpisałem nawet umowę i wpłaciłem zaliczkę. Jednak dzień później od umowy odstąpiłem. Prowadzący komis uważa jednak, że zaliczka była zadatkiem i nie mam prawa żądać jej zwrotu. Podobno musiał przygotować auto i poniósł koszty. Na fakturze moja wpłata była oznaczona jako zadatek, ale z umowy wynika, że byłem zobowiązany wpłacić zaliczkę. Czy mam prawo do zwrotu wpłaconej kwoty?

Podstawowym problemem w tym przypadku jest ustalenie, jaki charakter miała wpłata dokonana przez przedsiębiorcę na rzecz komisu. O zadatku mowa w art. 394 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Jeżeli zadatek otrzymała osoba, która nie wykonała zobowiązania, jej wierzyciel może zażądać podwójnej wartości zadatku. Jeśli zaś umowa została wykonana, zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny, a jeśli nie jest to możliwe, podlega zwrotowi. Orzecznictwo podkreśla, że zadatek stanowi niejako odszkodowanie za niewykonanie umowy.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane