statystyki

Zadatek musi być wyraźnie oznaczony w umowie

autor: Marcin Nagórek26.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.06.2018, 09:14
samochód

W opisywanej sytuacji w umowie zakupu strony określiły wpłacane środki jako zaliczkę.źródło: ShutterStock

Jestem przedsiębiorcą. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej chciałem kupić auto w komisie, podpisałem nawet umowę i wpłaciłem zaliczkę. Jednak dzień później od umowy odstąpiłem. Prowadzący komis uważa jednak, że zaliczka była zadatkiem i nie mam prawa żądać jej zwrotu. Podobno musiał przygotować auto i poniósł koszty. Na fakturze moja wpłata była oznaczona jako zadatek, ale z umowy wynika, że byłem zobowiązany wpłacić zaliczkę. Czy mam prawo do zwrotu wpłaconej kwoty?

Podstawowym problemem w tym przypadku jest ustalenie, jaki charakter miała wpłata dokonana przez przedsiębiorcę na rzecz komisu. O zadatku mowa w art. 394 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Jeżeli zadatek otrzymała osoba, która nie wykonała zobowiązania, jej wierzyciel może zażądać podwójnej wartości zadatku. Jeśli zaś umowa została wykonana, zadatek ulega zaliczeniu na poczet ceny, a jeśli nie jest to możliwe, podlega zwrotowi. Orzecznictwo podkreśla, że zadatek stanowi niejako odszkodowanie za niewykonanie umowy.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane