Unia Europejska i Australia oficjalnie zainaugurowały w poniedziałek negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu. KE poinformowała, że pierwsza tura rozmów wystartuje 2 lipca. W tym tygodniu "28" ma też rozpocząć rokowania w tej samej sprawie z Nową Zelandią.

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia negocjacji z udziałem komisarz UE ds. handlu Cecilii Malmstroem, premiera Australii Malcolma Turnbulla i ministra ds. handlu tego kraju Stevena Ciobo odbyła się w Canberze.

Rzecznik KE Margaritis Schinas podkreślał na konferencji prasowej w Brukseli, że rokowania startują w mniej niż miesiąc po otrzymaniu przez KE zielonego światła od państw członkowskich do rozmów. Rada UE przyjęła decyzję upoważniającą do rozpoczęcia negocjacji 22 maja.

"Obie strony będą pracowały w celu usunięcia barier w handlu towarami i usługami oraz stworzenia możliwości dla małych i dużych przedsiębiorstw. Nasi negocjatorzy zadbają o to, by nowe zasady były ambitne i zgodne z innymi porozumieniami handlowymi UE, przyczyniając się do kształtowania globalnych standardów w handlu" - podkreślał Schinas.

Australia jest jedną z najszybciej rosnących rozwiniętych gospodarek świata. Według OECD dynamika jej wzrostu ma w tym roku wynieść około 3 procent. Choć zamieszkany przez ok. 24 mln osób kraj może wydawać się egzotyczny, to z punktu widzenia współpracy gospodarczej nie jest on bez znaczenia. Australia należy do najbogatszych krajów świata, biorąc pod uwagę PKB na głowę mieszkańca. W rankingu Banku Światowego kraj ten był na 14. miejscu jeśli chodzi o wielkość gospodarki, biorąc pod uwagę nominalne PKB.

Australia wynegocjowała niedawno z 10 innymi państwami w regionie Pacyfiku porozumienie o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP). Przyszła umowa między UE a Australią ma umożliwić europejskim przedsiębiorstwom konkurowanie na równych warunkach z przedsiębiorstwami z państw, z którymi Australia ma już umowy handlowe.

UE patrzy na negocjacje z tym krajem jednak w szerszym kontekście. Ma to być kolejny przykład na to, że globalny wolny handel wbrew polityce USA nie jest w odwrocie, a wciąż się rozwija.

"Z niecierpliwością oczekuję momentu, kiedy Australia dołączy do grona naszych partnerów handlowych wyznających podobne wartości. Szczególnym optymizmem napawa fakt, że Australia podziela nasze zaangażowanie na rzecz pozytywnego programu w sprawie handlu, a także przekonanie, że dobre umowy handlowe przynoszą korzyści obu stronom" - podkreśliła w komunikacie komisarz Malmstroem.

UE jest już drugim największym partnerem handlowym Australii. Wzajemny handel towarami ciągle rośnie w ostatnich latach. W ubiegłym roku osiągnął niemal 48 mld dolarów. Główna część eksportu z UE do Australii to sprzęt transportowy, maszyny i urządzenia, chemikalia, żywność i usługi. Wartość handlu usługami wynosi około 28 mld dolarów rocznie.

Według KE porozumienie mogłoby zwiększyć handel towarami między obu partnerami o ponad jedną trzecią. Usunięcie barier miałoby z kolei pomóc zwłaszcza mniejszym firmom, których nie stać na wynajmowanie konsultantów pomagających im w wypełnianiu dokumentów koniecznych do eksportu.

Później w tym tygodniu komisarz Malmstroem ma zainaugurować rozmowy na temat umowy o wolnym handlu z Nową Zelandią.