"Proces wyłączania naziemnej telewizji analogowej zakończono już w Luksemburgu, Holandii, Finlandii, Szwecji, Niemczech, Belgii (Flandrii) i w dużej części Austrii. Do końca 2010 r. lub wcześniej obejmie on całą Austrię, Estonię, Danię, Hiszpanię, Maltę i Słowenię. W okresie od końca 2010 r. do końca 2012 r. wyłączenia naziemnej telewizji analogowej dokonają Belgia (Walonia i region stołeczny Bruksela), Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Węgry, Włochy, Litwa, Łotwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja i Wielka Brytania. W Polsce ostateczną datę wyłączenia wyznaczono na najpóźniej 2015 r." - czytamy w dokumencie.

Komisja Europejska zaznaczyła też, że Polska należy do krajów, gdzie nie rozpoczęto jeszcze naziemnego nadawania telewizji cyfrowej.

Naziemna cyfrowa transmisja telewizyjna została już wprowadzona w 21 państwach członkowskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Estonia, Grecja, Hiszpania, Francja, Węgry, Włochy, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Holandia, Finlandia, Szwecja, Słowenia, Wielka Brytania) i obejmuje swoim zasięgiem części terytoriów krajowych. Pięć innych państw członkowskich (Cypr, Irlandia, Polska, Portugalia i Słowacja) zapowiedziało, że zapewni usługi cyfrowe najpóźniej do 2010 r. Swoich planów nie przedstawiła jeszcze Rumunia.

Uruchomienie pierwszego multipleksu nastąpi jesienią tego roku

Zgodnie z zapowiedziami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), uruchomienie pierwszego multipleksu (pakiet programów nadawanych na jednym kanale częstotliwości) nastąpi jesienią tego roku. W tym roku komercyjny start telewizji cyfrowej ma być możliwy w czterech miastach, w tym w Warszawie.

Uruchomienie kolejnych multipleksów jest skomplikowane w związku z obecnym stanem koncesji dla nadawców, które obowiązują do 2014 r. W zeszłym roku Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zapowiadał, że chce wyłączyć nadawanie analogowe jeszcze w 2012 r.

Na zaprzestanie nadawania analogowego w 2012 r. nie zgodziły się jednak TVN i Polsat. Obaj nadawcy informowali, że zgodzą się na to tylko, jeśli 95% gospodarstw domowych będzie wyposażonych w sprzęt pozwalający na odbiór telewizji cyfrowej, tymczasem ich obecne częstotliwości są potrzebne dla uruchomienia kolejnych multipleksów. Na rezygnację z nadawania analogowego godzi się TVP i TV Puls.