NIK: Podniesienie progu na zakup bez przetargu - wzrost transakcji podprogowych

14.06.2018, 08:12; Aktualizacja: 14.06.2018, 10:25
Niezależnie od powyższych wniosków Najwyższa Izba Kontroli sformułowała wnioski do: prezesa UZP o monitorowanie skali i skutków korzystania przez zamawiających z możliwości niestosowania Pzp, w przypadku zakupów nieprzewidywalnych, ministra przedsiębiorczości i technologii o podjęcie działań legislacyjnych, które obligowałyby zamawiających do złożenia korekty sprawozdań o wartości udzielonych zamówień podprogowych, w przypadku ujawnienia błędów oraz kierowników jednostek sektora finansów publicznych o bieżące monitorowanie i ocenę systemu kontroli zarządczej w obszarze realizacji zakupów podprogowych.

Niezależnie od powyższych wniosków Najwyższa Izba Kontroli sformułowała wnioski do: prezesa UZP o monitorowanie skali i skutków korzystania przez zamawiających z możliwości niestosowania Pzp, w przypadku zakupów nieprzewidywalnych, ministra przedsiębiorczości i technologii o podjęcie działań legislacyjnych, które obligowałyby zamawiających do złożenia korekty sprawozdań o wartości udzielonych zamówień podprogowych, w przypadku ujawnienia błędów oraz kierowników jednostek sektora finansów publicznych o bieżące monitorowanie i ocenę systemu kontroli zarządczej w obszarze realizacji zakupów podprogowych.źródło: ShutterStock

Po podwyższeniu - do 30 tys. euro - progu pozwalającego na zakupy bez stosowania Prawa zamówień publicznych, wzrosła liczba i wartość transakcji podprogowych. Najwięcej spośród skontrolowanych dotyczyło zakupu usług. Blisko połowę zamówień bez przetargu realizowano pod koniec roku - podaje NIK.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (3)

  • Policja powinna mieć prawo zakupów (2018-06-14 17:43) Zgłoś naruszenie 01

    Jakoś NIK nie zauważa jednego....Że pojazdy polskiej Policji to bezładna zbieranina marek i modeli....Polska to jedyny Kraj na Świecie gdzie Policja kupuje koty w worku...czyli to co wypadnie w przetargu i potem płacz że nie stać ich na odpowiednie i tanie serwisowanie tej zbieraniny. Polska Policja nie może być do diaska Dziadem co bierze do wora co jej dadzą !!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Budżetowa Nienormalność(2018-06-14 21:26) Zgłoś naruszenie 00

    kasa spływa z Góry na kilkanaście godzin przed końcem roku.... i Albo kupujesz...Albo dziadujesz.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane