statystyki

Polskie Domy Drewniane. Kowalczyk: Nasz program jest szansą dla wielu polskich firm [WYWIAD]

autor: Emilia Świętochowska13.06.2018, 07:38; Aktualizacja: 13.06.2018, 08:59
minister środowiska Henryk Kowalczyk

Henryk Kowalczykźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Przemek Wierzchowski Agencja Gazeta

- Zostanie utworzony samodzielny deweloper, który stanie się odpowiedzialny za zamawianie i koordynowanie inwestycji w budownictwie drewnianym - mówi w wywiadzie dla DGP Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Już niedługo rząd ma przyjąć nowelizację ustawy o lasach, która stworzy ramy prawne dla inwestycji w budowę domów drewnianych na niezalesionych terenach Lasów Państwowych. Jakiej powierzchni obszar udało się już pozyskać na potrzeby programu?

Jak na razie mamy zagwarantowane ok. 300 ha gruntów, które mają plany zagospodarowania przestrzennego i zgodnie z nimi są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe. Tych terenów nie jest więc jeszcze dużo, jednak są to działki gotowe pod inwestycje. Zamierzamy też współpracować z samorządami, jeśli wyrażą chęć wniesienia nieruchomości do programu budownictwa drewnianego, podobnie jak to robią w ramach całego programu Mieszkanie Plus. Są już pierwsi zainteresowani.

Równolegle na ukończeniu są prace nad specustawą mieszkaniową, która wprowadza ułatwienia dla prowadzenia inwestycji mieszkaniowych. Wdraża m.in. standardy dostępu do infrastruktury technicznej i społecznej. Rozumiem, że budowa domów drewnianych wpisuje się w te ramy prawne?

Tak, będziemy korzystać ze wszystkich uproszczeń procesu inwestycyjnego, który przewiduje specustawa mieszkaniowa. Wbrew temu, co mówią niektórzy, nie będziemy wycinać drzew w środku lasu, aby budować tam domy. Wszystkie tereny, które już mamy, spełniają też określone w specustawie standardy urbanistyczne, w tym np. odległości od szkół czy przedszkoli. Różnica jest tylko taka, że zostanie utworzony samodzielny deweloper, który stanie się odpowiedzialny za zamawianie i koordynowanie inwestycji w budownictwie drewnianym. Obok domów jednorodzinnych jego dość istotnym segmentem mają być także domy wielorodzinne.

Deweloper, czyli spółka akcyjna Polskie Domy Drewniane, zostanie założona przez podmioty publiczne: Lasy Państwowe, Bank Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wiąże się z tym ryzyko, że takie przedsięwzięcie zostanie uznane za pomoc publiczną, którą Komisja Europejska może uznać za sprzeczną z zasadami rynku wewnętrznego. Tego rodzaju uwagi zgłaszały zresztą MSZ i UOKiK. Czy ryzyko to zostało już wykluczone?


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane