Większe potrzeby budżetowe wymagają przyspieszenia prywatyzacji jako jednej z metod przeciwdziałania zagrożeniom recesyjnym - uważa główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka.

Jego zdaniem, "wycena przedsiębiorstw musi być realistyczna, to jest taka, którą stwarza popyt". "W kluczowych sektorach, takich jak energetyka, ważne jest przyciągnięcie znaczących inwestorów branżowych; ważniejsze od ceny są przyszłe inwestycje" - podkreślił.

Zdaniem głównego ekonomisty BCC, rząd powinien zaoferować duże pakiety akcji polskim otwartym funduszom emerytalnym po atrakcyjnych cenach.

"W okresie spowolnienia gospodarczego inwestorzy zagraniczni do Polski raczej nie przyjdą z ofertami wysokich cen. Więc sprzedajmy akcje po niskich cenach polskim funduszom. Niech skorzystają na tym przyszli emeryci" - podkreślił Gomułka.

"BCC wielokrotnie zwracał uwagę na potrzebę zdecydowanego przyspieszenia prywatyzacji i reprywatyzacji w oparciu o program zawierający ambitne, przejrzyste i ekonomicznie dobrze umotywowane cele. Zawarte w tym programie sposoby realizacji muszą być jednak spójne z przyjętymi celami" - dodał.

We wtorek rząd przyjął uchwałę w sprawie aktualizacji "Planu prywatyzacji na lata 2008-2011". Przychody z prywatyzacji w tym okresie mają wynieść łącznie 30,3 mld zł.

"Obecny spadek koniunktury jest argumentem za prywatyzacją"

Rząd tłumaczył, że w związku z kryzysem finansowym pogorszyły się warunki prowadzenia procesu prywatyzacji. "Efektem kryzysu jest drastyczne ograniczenie dostępu do finansowania inwestycji przez potencjalnych inwestorów strategicznych, którzy są zainteresowani ofertą prywatyzacyjną Skarbu Państwa" - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

W ubiegłą środę minister skarbu Aleksander Grad przekonywał dziennikarzy, iż pomimo kryzysu należy prywatyzować spółki SP. "Obecny spadek koniunktury jest argumentem za prywatyzacją. Spółki Skarbu Państwa zawsze gorzej znoszą sytuacje kryzysowe, wolniej przystosowują się do nowych warunków, dłużej wychodzą z kłopotów, z okresu dekoniunktury. A to tylko przemawia za tym, że należy te spółki prywatyzować" - mówił Grad.

Szef resortu skarbu zapewnił w ubiegłym tygodniu, że MSP będzie się koncentrować na inwestorach strategicznych w kluczowych projektach prywatyzacyjnych. MSP będzie brało pod uwagę wyceny spółek SP, przygotowywane przez inwestorów strategicznych, a nie inwestorów "patrzących krótkoterminowo na spółki pod kątem wartości akcji na giełdzie" - mówił Grad.