Wady w niektórych autach Toyota Yaris mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ich użytkowników - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Chodzi o prawie 15 tys. aut. Firma rozpoczęła już usuwanie usterki.

W wadliwych pojazdach, "z powodu użycia nieodpowiednich materiałów w napinaczu pasa bezpieczeństwa, może dojść do uszkodzenia, w wyniku którego, podczas wypadku i aktywizacji pasa, ulegnie on samozapłonowi" - napisano w komunikacie UOKiK.

Na świecie odnotowano trzy takie przypadki.

Wada dotyczy pojazdów wyprodukowanych w Japonii od czerwca 2005 r. do kwietnia 2007 r. oraz we Francji od listopada 2005 r. do kwietnia 2007 r.

Prezes Urzędu może nałożyć karę do 100 tys. zł za niewykonanie tego obowiązku

Dystrybutor samochodów Toyota rozpoczął bezpłatną akcję serwisową prawie 15 tys. aut. Przedsiębiorca zobowiązał się powiadomić listownie właścicieli samochodów o konieczności bezpłatnego sprawdzenia pojazdu w autoryzowanej stacji obsługi.

Zgodnie z ustawą o ogólnym bezpieczeństwie produktów, przedsiębiorca jest zobowiązany powiadomić Urząd, gdy uzyskał informację, że wprowadzony na rynek produkt nie jest bezpieczny - przypomina UOKiK.

Prezes Urzędu może nałożyć karę do 100 tys. zł za niewykonanie tego obowiązku.