statystyki

Szwajcarska rewolucja finansowa. Banki będą mogły pożyczać tylko tyle, ile będą miały w gotówce

autor: Bartłomiej Niedziński07.06.2018, 08:06; Aktualizacja: 07.06.2018, 08:44
frank szwajcarski - monety

Według opublikowanego w zeszłym tygodniu sondażu za odrzuceniem inicjatywy opowiada się 54 proc. badanych, za przyjęciem – 34 proc.źródło: ShutterStock

Zgodnie z propozycją banki będą mogły pożyczać tylko tyle, ile będą miały w gotówce. Szwajcarzy będą w niedzielę głosować nad tym, czy zakazać bankom kreowania pieniądza. Jeśli inicjatywa przejdzie – co jest mało prawdopodobne, ale nie jest niemożliwe – wywróci do góry nogami sektor bankowy w tym kraju, a w dalszej perspektywie być może też za granicą.

Inicjatorzy referendum – grupa Vollgeld-Initiative – chcą, żeby to szwajcarski bank centralny SNB miał wyłączność na tworzenie pieniądza, co zresztą jest zapisane w konstytucji. Z tym że ta wyłączność jest w dzisiejszych czasach tylko teoretyczna. To znaczy SNB ma monopol na emisję banknotów i monet, lecz stanowią one ok. 10 proc. pieniędzy krążących w gospodarce kraju. Reszta to pieniądze kreowane przez banki komercyjne za każdym razem, gdy udzielają one kredytu. Zgodnie z inicjatywą mogłyby one udzielać pożyczek tylko do sumy, która jest w nich zdeponowana w gotówce, ewentualnie którą same pożyczą w gotówce z banku centralnego.

– Nie będzie baniek finansowych, bo banki nie będą już kreować pieniędzy. Państwo przestanie być zakładnikiem, ponieważ nie będzie musiało ratować systemu finansowego pieniędzmi z podatków i zniknie problem „zbyt dużych, by upaść” – przekonuje Vollgeld-Initiative. To pokłosie kryzysu finansowego sprzed 10 lat, gdy faktycznie w wielu krajach (choć akurat nie w Szwajcarii) trzeba było ratować w ten sposób banki przed upadkiem, ale sam pomysł nie jest nowy. Nawiązuje on do teorii słynnego amerykańskiego ekonomisty Irvinga Fishera, który to samo postulował w latach 30. XX w. po wielkim kryzysie.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Czwarty(2018-06-08 16:52) Zgłoś naruszenie 10

    Zbyt oczywiste, by zostało przyjęte. Ludzie tego nie rozumieją, że w tak zwanym świecie zachodnim wszędzie tak jest. ONI otrzymują pieniądze za nic.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane