statystyki

Szwajcarska rewolucja finansowa. Banki będą mogły pożyczać tylko tyle, ile będą miały w gotówce

autor: Bartłomiej Niedziński07.06.2018, 08:06; Aktualizacja: 07.06.2018, 08:44
frank szwajcarski - monety

Według opublikowanego w zeszłym tygodniu sondażu za odrzuceniem inicjatywy opowiada się 54 proc. badanych, za przyjęciem – 34 proc.źródło: ShutterStock

Zgodnie z propozycją banki będą mogły pożyczać tylko tyle, ile będą miały w gotówce. Szwajcarzy będą w niedzielę głosować nad tym, czy zakazać bankom kreowania pieniądza. Jeśli inicjatywa przejdzie – co jest mało prawdopodobne, ale nie jest niemożliwe – wywróci do góry nogami sektor bankowy w tym kraju, a w dalszej perspektywie być może też za granicą.

Inicjatorzy referendum – grupa Vollgeld-Initiative – chcą, żeby to szwajcarski bank centralny SNB miał wyłączność na tworzenie pieniądza, co zresztą jest zapisane w konstytucji. Z tym że ta wyłączność jest w dzisiejszych czasach tylko teoretyczna. To znaczy SNB ma monopol na emisję banknotów i monet, lecz stanowią one ok. 10 proc. pieniędzy krążących w gospodarce kraju. Reszta to pieniądze kreowane przez banki komercyjne za każdym razem, gdy udzielają one kredytu. Zgodnie z inicjatywą mogłyby one udzielać pożyczek tylko do sumy, która jest w nich zdeponowana w gotówce, ewentualnie którą same pożyczą w gotówce z banku centralnego.

– Nie będzie baniek finansowych, bo banki nie będą już kreować pieniędzy. Państwo przestanie być zakładnikiem, ponieważ nie będzie musiało ratować systemu finansowego pieniędzmi z podatków i zniknie problem „zbyt dużych, by upaść” – przekonuje Vollgeld-Initiative. To pokłosie kryzysu finansowego sprzed 10 lat, gdy faktycznie w wielu krajach (choć akurat nie w Szwajcarii) trzeba było ratować w ten sposób banki przed upadkiem, ale sam pomysł nie jest nowy. Nawiązuje on do teorii słynnego amerykańskiego ekonomisty Irvinga Fishera, który to samo postulował w latach 30. XX w. po wielkim kryzysie.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Czwarty(2018-06-08 16:52) Zgłoś naruszenie 10

    Zbyt oczywiste, by zostało przyjęte. Ludzie tego nie rozumieją, że w tak zwanym świecie zachodnim wszędzie tak jest. ONI otrzymują pieniądze za nic.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane