USA będą nadal wywierać presję handlową na Chiny, a do 15 czerwca opublikują listę chińskich dóbr wartych 50 mld dol., które zostaną objęte 25-procentowym cłem - poinformował we wtorek w oświadczeniu Biały Dom.

Waszyngton będzie też nadal zabiegał w Światowej Organizacji Handlu (WTO) o rozwiązanie sporu handlowego z Pekinem - głosi komunikat.

Ponadto pod koniec czerwca administracja prezydenta Donalda Trumpa wprowadzi restrykcje dotyczące inwestowania w USA przez chińskie podmioty "w związku z pozyskiwaniem (przez Chiny) technologii mających znaczenie dla przemysłu" oraz obejmie "wzmożoną kontrolą eksport" - poinformował Biały Dom.

Reuters zwraca uwagę, że administracja USA zapowiedziała podjęcie takich kroków zaledwie kilka dni po ogłoszeniu, że minister handlu USA Wilbur Ross złoży wizytę w Chinach od 2 do 4 czerwca, by kontynuować negocjacje w sprawie napięć handlowych między Pekinem i Waszyngtonem.

Wcześniej wicepremier Chin Liu He i Mnuchin zawarli ramowe porozumienie, które oddaliło widmo wojny celnej między dwiema największymi gospodarkami świata.

W piątek wiceprezydent Chin Wang Qishan ostrzegł, że wojna handlowa z USA nie będzie miała zwycięzców. Zapowiedział również, że jego państwo "będzie próbowało rozwiązać spór dotyczący handlu z USA, ale powinno być gotowe na każdy obrót wydarzeń".

Napięcia handlowe między Pekinem a Waszyngtonem, połączone z obawami o wojnę handlową, utrzymują się od marca, kiedy to administracja Trumpa ogłosiła, że planuje wprowadzenie ceł na chińskie towary warte 60 mld dol. rocznie.