statystyki

KE grozi Polsce postępowaniem: Sprzedawcy w sieci mają te same obowiązki co wszyscy

autor: Emilia Świętochowska23.05.2018, 07:33; Aktualizacja: 23.05.2018, 08:29
Zakupy przez internet

W założeniu miała ona uszczelnić ochronę klientów, zwłaszcza przy dokonywaniu zakupów internetowychźródło: ShutterStock

Komisja Europejska grozi polskiemu rządowi wszczęciem postępowania o naruszenie unijnego prawa za nieprawidłowe wdrożenie dyrektywy w sprawie praw konsumenta (2011/83/UE).

W założeniu miała ona uszczelnić ochronę klientów, zwłaszcza przy dokonywaniu zakupów internetowych. Zastrzeżenia brukselskich urzędników dotyczą właśnie sposobu wdrożenia przepisów odnoszących się do przedsiębiorców online, zawartych w ustawie o prawach konsumenta. Sejm uchwalił ją w 2014 r. (Dz.U. z 2014 poz. 827).

Uchybienia, których usunięcia domaga się Komisja, odnoszą się przede wszystkim do niewłaściwego rozumienia definicji „przedsiębiorcy” zawartej w unijnej dyrektywie. Zgodnie z nią firmy muszą wywiązywać się z nałożonych na nie obowiązków – czy to wymogów informacyjnych, czy formalnych – nie tylko wtedy, gdy bezpośrednio oferują towary lub usługi konsumentom, lecz też wtedy, gdy wprowadzają produkty do obrotu za pośrednictwem innych podmiotów, np. platform internetowych. Analiza unijnych urzędników potwierdziła, że polskie regulacje nie uwzględniają takich przypadków.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane