Mówimy o uczestnictwie w rozwoju śmigłowca od samego początku, o całkowitym dostępie do technologii – mówi Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, w rozmowie z Markiem Tejchmanem podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

- Naszym najnowszym pomysłem jest wspólne wybudowanie nowego europejskiego śmigłowca bojowego – mówi wiceprezes Leonardo Helicopters, grupy, do której należy PZL Świdnik.

- To byłby zupełnie nowy projekt. Rząd włoski już około półtora roku temu przeznaczył pewne środki na zbudowanie nowego zupełnie śmigłowca, który miałby zastąpić śmigłowce bojowe A-129 produkcji również Leonardo. Dzisiaj rząd polski ma dokładnie takie same potrzeby – też potrzebuje zastąpić stare śmigłowce postradzieckie Mi-24 – podkreślił podczas rozmowy w studiu Dziennika Gazety Prawnej.

Polska będzie bardzo zaangażowana w ten projekt. – Mówimy o uczestnictwie w rozwoju śmigłowca od samego początku, o całkowitym dostępie do technologii, do tzw. kodów źródłowych, o uczestnictwie Polskiej Grupy Zbrojeniowej w projekcie, którego docelowym odbiorcą będzie nie tylko rząd polski, ale mówimy o uczestnictwie w produkcie, który będzie sprzedawany na całym świecie. Ten projekt jest absolutnie bezprecedensowy – mówi