statystyki

Budowlańcy boją się nowej fali upadłości. Liczą na pomoc rządu

autor: Patrycja Otto, Krzysztof Śmietana15.05.2018, 07:18; Aktualizacja: 15.05.2018, 07:41
Firmy walczą o wprowadzenie realnej waloryzacji kontraktów

Firmy walczą o wprowadzenie realnej waloryzacji kontraktówźródło: ShutterStock

Branża ma coraz większe kłopoty finansowe. Sytuację przedsiębiorstw realizujących publiczne kontrakty miałyby poprawić między innymi wcześniejsze płatności.

Jednym z głównych problemów są rosnące ceny materiałów i robocizny – alarmują przedstawiciele firm budowlanych. To często prowadzi do kłopotów finansowych. Według budowlańców w ostatnim roku ceny robocizny wzrosły o 20 proc., a materiałów średnio o 30 proc. Rekordowo podskoczyły ceny stali – aż o 67 proc. Z kolei usługi podwykonawcze w branży kanalizacyjnej miały zdrożeć aż o 100 proc.

Długi czas upływający od momentu składania ofert do rozstrzygnięcia przetargu powoduje, że firmy coraz częściej uznają, że nie opłaca im się realizować przetargu za zgłoszoną wcześniej cenę. Tak było niedawno w przypadku przetargu na budowę trasy S3 w woj. dolnośląskim, od Kamiennej Góry do granicy z Czechami. Budimex, który przedstawił najniższą ofertę, uznał, że nie przedłuży jej ważności.

Zdarza się, że w przetargach nie zgłasza się żadna firma lub składana jest tylko jedna oferta. Propozycje znacznie też przekraczają kosztorysy. Tak było w przypadku przetargu na budowę i rozbudowę dróg 681 i 682 na Podlasiu. W pierwszym przetargu zgłoszono cenę 150 mln zł. Został unieważniony, bo kwota o 20 proc. przekroczyła budżet inwestora. W drugim konkursie zamawiający znacznie ograniczył zakres prac, a mimo to cena podskoczyła do 200 mln zł.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane