statystyki

Podwójne zarabianie na majątku dawnego FWP

autor: Piotr Misiło15.05.2018, 16:00
Przejęcie majątku, skądinąd państwowego, przez członków jednej organizacji nie przeszło bez echa.

Przejęcie majątku, skądinąd państwowego, przez członków jednej organizacji nie przeszło bez echa.źródło: ShutterStock

Fundusz Wczasów Pracowniczych to instytucja, którą dobrze pamiętają osoby urodzone w okresie PRL. Utworzony został w 1949 r. „w celu realizacji uprawnień robotników do wypoczynku”.

W okresie zmian systemowych przekształcono go w jednostkę organizacyjną Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Ustawa z 1997 r. doprowadziła do przejęcia nieodpłatnie całego majątku FWP przez spółkę utworzoną przez OPZZ, tj. FWP Sp. z o.o.

Przejęcie majątku, skądinąd państwowego, przez członków jednej organizacji nie przeszło bez echa. Sprawą zajął się Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z 3 czerwca 1998 r. (sygn. akt K 34/97) stwierdził niekonstytucyjność takiego działania i podkreślił pilną potrzebę ponownego określenia sytuacji prawnej majątku po FWP.

Nowa ustawa miała być pozbawiona mankamentów poprzedniej. Nie da się ukryć, że przekazanie majątku tylko jednej organizacji związkowej było, mówiąc eufemistycznie, rażąco niesprawiedliwe. Wyrok TK uprawomocnił się 12 stycznia 1999 r. i tym samym podstawa prawna umożliwiająca OPZZ wniesienie przedsiębiorstwa FWP do FWP Sp. z o.o., a także rozdysponowanie udziałów w tej spółce pomiędzy upoważnionych pracowników funduszu przestała istnieć. Niestety ustawodawca pozostawał w tej sprawie przez lata bierny – wyrok w sprawie majątku FWP należy do tych najdłużej niewykonywanych.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane