statystyki

PGZ w niepewnych rękach

autor: Maciej Miłosz08.05.2018, 07:40; Aktualizacja: 08.05.2018, 07:44
W piśmie PGZ do MON z końca zeszłego roku ówczesny prezes zarządu Błażej Wojnicz pisał, że problem dotyczy 26 spółek, a wartość księgowa akcji w 2016 r. była szacowana na ok. 350 mln zł.

W piśmie PGZ do MON z końca zeszłego roku ówczesny prezes zarządu Błażej Wojnicz pisał, że problem dotyczy 26 spółek, a wartość księgowa akcji w 2016 r. była szacowana na ok. 350 mln zł.źródło: ShutterStock

Część wartych 350 mln zł akcji pracowniczych spółek Grupy jest w posiadaniu mniejszościowych akcjonariuszy, którzy mogą np. domagać się wrażliwych informacji. PGZ naciska na MON, by sprawę uregulować.

Choć większościowym udziałowcem wszystkich spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest pośrednio lub bezpośrednio Skarb Państwa, to nie ma on nad nimi całkowitej kontroli. I tak np. w przypadku Huty Stalowa Wola (HSW), jednego z większych podmiotów zbrojeniówki, 85,09 proc. udziałów ma PGZ, 4,15 proc. Skarb Państwa, 1,08 proc. PGE Obrót, 0,81 PGNiG. Ale prawie 9 proc. jest w rękach innych akcjonariuszy. To głównie akcje, które udostępniono uprawnionym pracownikom w trybie ustawy z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników. W piśmie PGZ do MON z końca zeszłego roku ówczesny prezes zarządu Błażej Wojnicz pisał, że problem dotyczy 26 spółek, a wartość księgowa akcji w 2016 r. była szacowana na ok. 350 mln zł.

Chodzi m.in. o produkującą armatohaubice Krab HSW, firmę Rosomak (transportery opancerzone) czy Bumar Łabędy, który właśnie bierze udział w modernizacji czołgów Leopard. – Interesy i cele PGZ oraz akcjonariuszy mniejszościowych są zwykle rozbieżne, co generuje wiele problemów. W tym zaskarżanie uchwał statutowych organów spółki. W przyszłości sytuacja ta może narastać i prowadzić do innych wrogich zachowań, w tym blokowania decyzji korporacyjnych i żądania informacji wrażliwych – wyjaśniał prezes.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane