Specustawa mieszkaniowa uszczelniona

autor: Emilia Świętochowska07.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 07.05.2018, 08:24
Nowa wersja projektu doprecyzowuje regulacje dotyczące obowiązku przeprowadzenia przez inwestora konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną.

Nowa wersja projektu doprecyzowuje regulacje dotyczące obowiązku przeprowadzenia przez inwestora konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną.źródło: ShutterStock

Inwestycje mieszkaniowe realizowane na uproszczonych zasadach muszą być zgodne ze studium zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru – to jedna z najważniejszych zmian, które znajdą się w finalnej wersji projektu specustawy skracającej ścieżkę do budowy osiedli.

Wprowadzenie takiego wymogu to ustępstwo wobec proponowanego pierwotnie wyłączenia stosowania ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym do inwestycji inicjowanych na podstawie nowych, mniej rygorystycznych przepisów. Środowiska urbanistyczne i aktywiści miejscy przekonywali, że całkowite pominięcie procesu planistycznego doprowadzi do pogłębienia chaosu budowlanego i dalszego obniżania standardów estetycznych.

Istota kluczowego rozwiązania zaproponowanego przez resort rozwoju (możliwość wznoszenia osiedli na terenach, gdzie obowiązujący plan miejscowy nie przewiduje zabudowy mieszkaniowej) pozostaje bez zmian. Zgodnie z projektem zgodę na taką inwestycję będzie musiała wyrazić rada gminy. Przy podejmowaniu decyzji samorząd będzie musiał wziąć pod uwagę nie tylko stan zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych w okolicy, lecz także strategię rozwoju gminy.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Mojkol(2018-05-09 11:56) Zgłoś naruszenie 02

    Dobrze, że wchodzą takie ustawy dotyczące nieruchomości. Akurat interesuje sie tematem, bo sam wynajmuje mieszkania nad morzwem, a teraz zdecydowałem się na kolejną inwestcyje i zakupiłem apartament Lubicz w nadmorskiwej miejscowości Rowy, bo biznes tak dobrze mi sie kręci i są chętni na wynajem. To będzie świetna inwestycja.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane