statystyki

Rząd będzie zmniejszał wydatki

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski26.04.2018, 07:36; Aktualizacja: 26.04.2018, 08:04
Taka ścieżka wynika nie tyle z woli urzędników, ile ze stosowania reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost w relacji do PKB, bo uzależnia ich wielkość m.in. od dynamiki wzrostu gospodarczego.

Taka ścieżka wynika nie tyle z woli urzędników, ile ze stosowania reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost w relacji do PKB, bo uzależnia ich wielkość m.in. od dynamiki wzrostu gospodarczego.źródło: ShutterStock

W tym roku po raz ostatni nakłady publiczne wzrosną w relacji do PKB – deklaruje Ministerstwo Finansów w najnowszej aktualizacji programu konwergencji.

W ogłoszonym dziś dokumencie, który wkrótce trafi do Komisji Europejskiej, rząd opisuje bieżący stan finansów publicznych i pokazuje, w jaki sposób zamierza utrzymać ich stabilność i deficyt poniżej wymaganego przez Unię progu 3 proc. PKB. Co wynika z prognozy wydatków w kolejnych latach?

Po pierwsze, mimo dość pesymistycznych przewidywań, które obecny rząd miał w poprzednich latach, udało się utrzymać trwający od 2011 r. trend spadkowy wydatków liczonych jako procent PKB. W swojej pierwszej aktualizacji programu konwergencji rząd PiS zakładał, że będzie wydawał coraz więcej przez kolejne dwa lata ze względu na duży wzrost transferów socjalnych. Odszedł w ten sposób od polityki poprzedników, którzy z roku na rok kreślili scenariusz systematycznego spadku nakładów. Ale ostatecznie zamiast zwiększyć wydatki w 2016 r. do 41,6 proc. PKB z 41,5 proc. PKB rok wcześniej, udało się je obniżyć do 41,3 proc. PKB.

Planowane nakłady publiczne

Planowane nakłady publiczne

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane