statystyki

Rząd będzie zmniejszał wydatki

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski26.04.2018, 07:36; Aktualizacja: 26.04.2018, 08:04
Taka ścieżka wynika nie tyle z woli urzędników, ile ze stosowania reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost w relacji do PKB, bo uzależnia ich wielkość m.in. od dynamiki wzrostu gospodarczego.

Taka ścieżka wynika nie tyle z woli urzędników, ile ze stosowania reguły wydatkowej, która ogranicza wzrost w relacji do PKB, bo uzależnia ich wielkość m.in. od dynamiki wzrostu gospodarczego.źródło: ShutterStock

W tym roku po raz ostatni nakłady publiczne wzrosną w relacji do PKB – deklaruje Ministerstwo Finansów w najnowszej aktualizacji programu konwergencji.

W ogłoszonym dziś dokumencie, który wkrótce trafi do Komisji Europejskiej, rząd opisuje bieżący stan finansów publicznych i pokazuje, w jaki sposób zamierza utrzymać ich stabilność i deficyt poniżej wymaganego przez Unię progu 3 proc. PKB. Co wynika z prognozy wydatków w kolejnych latach?

Po pierwsze, mimo dość pesymistycznych przewidywań, które obecny rząd miał w poprzednich latach, udało się utrzymać trwający od 2011 r. trend spadkowy wydatków liczonych jako procent PKB. W swojej pierwszej aktualizacji programu konwergencji rząd PiS zakładał, że będzie wydawał coraz więcej przez kolejne dwa lata ze względu na duży wzrost transferów socjalnych. Odszedł w ten sposób od polityki poprzedników, którzy z roku na rok kreślili scenariusz systematycznego spadku nakładów. Ale ostatecznie zamiast zwiększyć wydatki w 2016 r. do 41,6 proc. PKB z 41,5 proc. PKB rok wcześniej, udało się je obniżyć do 41,3 proc. PKB.

Planowane nakłady publiczne

Planowane nakłady publiczne

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane