statystyki

Dzielenie leków podzieliło urzędników i farmaceutów

autor: Patryk Słowik24.04.2018, 07:32; Aktualizacja: 24.04.2018, 09:06
MZ uważa, że farmaceuci przesadzają, gdyż usunięty przepis miał przede wszystkim charakter techniczny i sam w sobie nie stanowił źródła prawa, lecz jedynie potwierdzał przyjęte w farmacji zasady.

MZ uważa, że farmaceuci przesadzają, gdyż usunięty przepis miał przede wszystkim charakter techniczny i sam w sobie nie stanowił źródła prawa, lecz jedynie potwierdzał przyjęte w farmacji zasady.źródło: ShutterStock

– Koniec z dzieleniem opakowań leków – zapowiadają aptekarze. Urzędnicy resortu zdrowia przekonują, że do takich deklaracji nie ma podstaw. Tak czy inaczej na sporze – przynajmniej na razie – stracą pacjenci.

Chodzi o zamieszanie wokół wydanego kilkanaście dni temu rozporządzenia ministra zdrowia z 13 kwietnia 2018 r. w sprawie recept (Dz.U. z 2018 r. poz. 745). Farmaceuci dostrzegli, że brakuje w nim przepisu umożliwiającego dzielenie opakowań niektórych leków (a dokładniej antybiotyków do stosowania wewnętrznego, leków przepisanych w postaciach parenteralnych, czyli pozajelitowych, oraz niektórych leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające). Wcześniej taka regulacja się znajdowała. Dzielenie opakowań to dość częsta praktyka. Dzieje się tak wówczas, gdy lekarz przepisze określoną ilość produktu, zaś oryginalne opakowanie zawiera inną. Przykładowo firma umieszcza w pudełku 20 tabletek, a lekarz przepisuje 10. Aptekarz nie może wydać pacjentowi całego pudełka, więc żeby mu pomóc – dzieli opakowanie, zakładając, że niebawem kolejny pacjent kupi pozostałą część.

Ministerstwo Zdrowia wie o problemie. Choć uważa, że farmaceuci przesadzają, gdyż usunięty przepis miał przede wszystkim charakter techniczny i sam w sobie nie stanowił źródła prawa, lecz jedynie potwierdzał przyjęte w farmacji zasady. Resort wskazuje na swej stronie internetowej, że „dzielenie opakowań produktów leczniczych może odbywać się na dotychczasowych zasadach”.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane