statystyki

Unijna kasa nie dla Polski

autor: Magdalena Cedro24.04.2018, 07:27; Aktualizacja: 24.04.2018, 08:32
Bruksela chciałaby je zakończyć, zanim ruszy kampania do Parlamentu Europejskiego (eurowybory odbędą się w dniach od 23 do 26 maja 2019 r.). Będzie to jednak trudne.

Bruksela chciałaby je zakończyć, zanim ruszy kampania do Parlamentu Europejskiego (eurowybory odbędą się w dniach od 23 do 26 maja 2019 r.). Będzie to jednak trudne.źródło: ShutterStock

Zamiast państw Europy Środkowej pieniądze mają dostać Grecja, Włochy i Hiszpania. – Polityka spójności nie może być ofiarą kłopotów Południa – mówi Konrad Szymański.

Na nieco ponad tydzień przed zaprezentowaniem projektu unijnego budżetu z Brukseli płyną niepokojące dla Polski sygnały. Do wcześniejszych zapowiedzi dotyczących powiązania unijnych funduszy z praworządnością i przyjmowaniem migrantów dochodzi teraz plan wsparcia krajów, które najbardziej ucierpiały podczas kryzysu finansowego. Ma on być realizowany kosztem Europy Środkowej. Pisał o tym wczoraj „Financial Times”. Brytyjski dziennik podał, że strumień środków z polityki spójności ma zostać przekierowany po 2020 r. z Polski, Węgier, Czech czy krajów bałtyckich – dotychczas największych beneficjentów netto – do Hiszpanii, Grecji, Włoch, a nawet niektórych regionów Francji. Oznaczałoby to rewolucję w polityce spójności.

Według wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego Polska jest coraz bogatsza, więc rola budżetu UE będzie dla naszego kraju malała. – Nie zgodzimy się na działania dyskryminacyjne i próby zrewolucjonizowania unijnego budżetu. Polityka spójności dobrze służy całej Europie i nie może być ofiarą politycznych kłopotów Południa i wewnętrznych sprzeczności strefy euro – powiedział DGP wiceszef MSZ.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane