Odczuwalne finansowo zmniejszenie zużycia energii w firmie może już być efektem racjonalizacji oświetlenia i przestrzegania przez pracowników zasad oszczędności energii.
Zmniejszenie zużycia energii jest możliwe dzięki konfiguracji oświetlenia, która umożliwi kontrolowanie małych grup, a nawet pojedynczych punktów oświetlenia. Każdego niemal miesiąca pojawiają się na rynku nowe produkty, które za tę samą, małą ilość energii równie skutecznie oświetlą wnętrza firm.

Optymalizacja poboru

Każda bez potrzeby działająca lampa o mocy 100 W zużywa ok. 200 kWh (1 kWh to wielkość energii zużywanej w ciągu godziny przez urządzenie o mocy 1000 watów) energii rocznie. Instalacja oświetleniowa często składa się z większej liczby źródeł światła, niż to jest potrzebne. Rezygnując z każdej zbędnej żarówki o mocy 100 W można w ciągu roku zaoszczędzić około 200 kWh energii elektrycznej. Lampa oświetleniowa z dwoma świetlówkami o mocy 40 W zużywa rocznie ok. 100 kWh energii elektrycznej. Każda żarówka o mocy 75 W, która świeci przez sześć godzin na dobę, zwiększa zużycie energii o ok. 165 kWh rocznie. Jeśli audyt energetyczny dowiedzie, że powinna być włączana często, ale na krótkie okresy warto wówczas zastosować wyłączniki czasowe.

Dobór żarówek

Już przeprowadzenie konfiguracji oświetlenia skutkuje zmniejszeniem zużycia energii. W przypadku zestawu sześciu świetlówek liniowych o mocy 58 W zastosowanie czujnika ruchu może obniżyć zużycie energii o 115 kWh rocznie. Warto też przeanalizować potrzebę pozostawiania na noc włączonego oświetlenia zewnętrznego. W takich przypadkach również można zastosować czujniki ruchu i dzięki temu zracjonalizować pobór energii, tzn. zapewnić oświetlenie tylko wtedy, gdy jest to potrzebne. Wyłączanie żarówki halogenowej o mocy 300 W tylko przez cztery godziny w nocy pozwoli zaoszczędzić ponad 300 kWh w skali roku, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi koszt montażu 2-3 czujników ruchu. Tam, gdzie światło jest niezbędne w ciągu nocy, warto używać lamy wyładowczej, np. wysokoprężnej lampy sodowej o mocy 70 W, zamiast świetlówki halogenowej. Obniży to zużycie energii o ponad 210 kWh rocznie.

Zasady dla pracowników

Potrzebne jest też przestrzeganie zasad oszczędnego postępowania przez pracowników. Do podstawowych reguł należy: (1) wyłączanie komputera i monitora przed wyjściem z biura, (2) wyłączanie drukarki, zwłaszcza laserowej, która pobiera najwięcej energii, (3) takie ustawienie systemu komputerowego, by komputer automatycznie przełączał się w tryb czuwania, a po dłuższej przerwie samoczynnie się wyłączał, (4) używanie faksów z funkcją sleep - w trybie gotowości zużywają mniej energii niż urządzenia nieposiadające tej funkcji, (5) przy zakupie nowego urządzenia sprawdzanie, czy ma klasę energetyczną A lub lepszą.