statystyki

Trwa walka z kartelami. Producenci cementu rozbici w sądzie

autor: Patryk Słowik29.03.2018, 20:00
gangster, przestępczość

W 2009 r. na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, pozyskanego m.in. w toku największej kontroli z przeszukaniem w historii polskiego organu antymonopolowego – prezes UOKiK uznał, że od co najmniej 1998 r. istniał w Polsce cementowy kartel.źródło: ShutterStock

Siedem spółek mających niemal 100 proc. udziałów w rynku było w kartelu. Odbijało się to na cenach cementu, które płacili przedsiębiorcy. A co za tym idzie, przez lata przepłacali także konsumenci. Potwierdził to przedwczoraj Sąd Apelacyjny w Warszawie.

Sprawa zaczęła się w grudniu 2006 r. Wówczas Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe w związku z podejrzeniem zawarcia niezgodnego z prawem porozumienia pomiędzy producentami cementu szarego.

W 2009 r. na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego, pozyskanego m.in. w toku największej kontroli z przeszukaniem w historii polskiego organu antymonopolowego – prezes UOKiK uznał, że od co najmniej 1998 r. istniał w Polsce cementowy kartel.

„Producenci cementu co najmniej od 1998 r. dzielili rynek, ustalając dopuszczalne udziały poszczególnych graczy oraz ceny minimalne cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania. W tym celu wymieniali między sobą informacje poufne – m.in. o wielkości realizowanej sprzedaży” – stwierdziła ówczesna prezes.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane