Mało kto lubi siedzieć w biurze. Odizolowanie od świata, sztuczne oświetlenie, szum komputerów, klimatyzacja, to nieodłączne elementy biurowej udręki. Tradycjonalistom, praca poza biurem wydaje się być niemożliwa. Czy aby na pewno tak jest?

Dawniej, praca biurowa wymagała fizycznego dostępu do stert dokumentów, faksu i telefonu. Nic więc dziwnego, że żaden z pracowników nie mógł pracować poza biurem. Rozwój techniki sprawił, że z czasem sterty dokumentów zaczęły zamieniać się w pliki na dysku komputera, faks zastąpiła poczta elektroniczna, a telefony są bezprzewodowe. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast pracownik przychodzić do biura, to biuro przychodziło do pracownika.

„Bezprzewodowy dostęp do internetu to podstawa mobilnego biura„

Komputer z dostępem do internetu to podstawowy element wyposażenia każdego biura. Tworzenie i edycja dokumentów, kalkulacje finansowe, zarządzanie bazą kontrahentów, wyszukiwanie potrzebnych informacji, dostęp do poczty elektronicznej - bez komputera ani rusz. Jeśli by zamienić komputer stacjonarny na przenośny, a z internetem łączyć się bezprzewodowo, pracować można prawie wszędzie. Pracownik wyposażony w przenośny komputer z odpowiednim urządzeniem dostępowym nawet, gdy przebywa poza biurem firmy, może pracować zdalnie. Niezależnie od tego, czy jest w domu, w kawiarni, w lesie czy na plaży. Najważniejsze, że może wykonać swoją pracę w taki sam sposób, jakby siedział przy swoim biurku.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ MOBILNE BIURO?
• Przenośny komputer - laptop lub notebook. Dobrze, aby był możliwie lekki i oferował długi czas pracy na baterii. Nie bez znaczenia jest też jego wytrzymałość. Chcąc pracować na świeżym powietrzu warto pomyśleć, aby ekran komputera był matowy i nie odbijał światła.
• Bezprzewodowy dostęp do internetu - czyli odpowiedni modem i karta SIM z wykupioną usługą dostępową. Najwygodniejsze są modemy w formie kart PC lub PCI Express. Jeśli chcemy też korzystać z hotspotów, komputer musi być wyposażony w kartę WLAN.
• Telefon komórkowy - najlepiej z klawiaturą i dyktafonem, by można było szybko notować i nagrywać ważne informacje. Ważny jest też czas pracy na baterii - im dłuższy, tym lepszy.

Tylko UMTS

Bezprzewodowy internet, to podstawa mobilnego biura. Jego początki jednak wcale nie były łatwe. Choć pojawił się wraz ze startem cyfrowej telefonii komórkowej GSM, szybkość transmisji danych była bardzo niska, a samo połączenie niestabilne. Pojawienie się bezprzewodowego internetu było wydarzeniem bez precedensu, jednak w takiej formie był on jedynie formą ciekawostki. Dopiero uruchomienie sieci UMTS spowodowało, że bezprzewodowy dostęp do internetu, świadczony przez operatorów telefonii komórkowej, zaczął mieć sens. Wprowadzenie technik szybkiej transmisji danych HSDPA oraz HSUPA pozwala zapewnić użytkownikom korzystającym z mobilnego dostępu do sieci parametry zbliżone, a czasem nawet lepsze od tych, oferowanych przez operatorów tradycyjnych sieci przewodowych.

Warto również pamiętać o hot-spotach, których coraz więcej pojawia się w różnych miejscach na całym świecie - w hotelach, restauracjach, a nawet miejscach publicznych. Są to obszary, w których dostęp do internetu realizowany jest z pomocą bezprzewodowych sieci Wi-Fi.

TELEPRACA SZANSĄ DLA KOBIET
Telepraca daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pozwala na zwiększenie efektywności pracy oraz podnosi poziom satysfakcji pracowników. Przykładów można wymienić wiele - możliwość pracy w czasie lekkiej choroby lub niedyspozycji, możliwość załatwienia ważnych spraw poza biurem bez konieczności brania urlopu, ogólne zwiększenie efektywności pracowników oraz ograniczenie kosztów zapewnienia miejsc pracy. Jedną z największych, lecz wciąż niedocenianych korzyści, jakie daje telepraca, jest szansa na aktywizację zawodową kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich, które bardzo często mają bardzo duże kłopoty z powrotem do pracy po wielomiesięcznej, a czasem i wieloletniej przerwie. Coraz większe tempo zmian we wszystkich dziedzinach życia sprawia, że aby utrzymać się na rynku pracy, trzeba bezustannie aktualizować swoją wiedzę i umiejętności. Trudno się dziwić, że pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników, którzy nie są na bieżąco i potrzebują kosztownych szkoleń, aby nadrobić swoje zaległości. Dzięki upowszechnieniu telepracy stereotyp kobiety z dzieckiem będącej dla firmy przysłowiową kulą u nogi ma szansę się zmienić. Firmy, które zdecydowały się wdrożyć tą formę zatrudnienia, nie muszą się już tak bardzo obawiać zatrudniania kobiet, a kobiety nie muszą obawiać się wypadnięcia z rynku pracy, nie mówiąc już o satysfakcji z możliwości połączenia opieki nad dzieckiem i możliwości pracowania. Wielomiesięczne odizolowanie od życia zawodowego oraz problemy z powrotem do pracy zawodowej mogą prowadzić do wielu zaburzeń emocjonalnych, a nawet ciężkiej depresji.



Do wyboru do koloru

Wszyscy czterej polscy operatorzy telefonii komórkowej oferują obecnie usługę bezprzewodowego dostępu do internetu dla firm za stałą opłatę abonamentową. Na pierwszy rzut oka widać, że oferty są zbliżone. W pierwszej fazie, niskie limity transferu bardzo utrudniały korzystanie z tych usług, jednak niedawno, za sprawą operatora P4, limity we wszystkich sieciach znacznie wzrosły powodując jednocześnie duży wzrost atrakcyjności i użyteczności usług dostępowych.

P4 bezprzewodowy internet oferuje pod marką Play Online. Oferta jest jedna zarówno dla klientów prywatnych, jak i biznesowych. Plusy oferty, to niskie ceny i wysokie limity na transfer danych. Minusami są ograniczenie zasięgu tylko do własnej sieci UMTS oraz limit szybkości 1 Mb/s na pobieranie danych.

„Telepraca daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom„

Polska Telefonia Cyfrowa była prekursorem ryczałtu na bezprzewodowy internet. Obecnie spółka oferuje dostęp dla firm pod marką Blueconnect Biznes. Limity na transfer danych wynoszą od 1 do 5 GB miesięcznie, a ceny abonamentów od 39 do 129 złotych netto.

W Polkomtelu mobilny internet sprzedawany jest pod marką iPlus Firmowo. Ceny wahają się od 49 do 129 złotych netto. Limity wynoszą od 1 do 13 GB miesięcznie.

Centertel dla biznesowych usług dostępowych przyjął nazwę Orange Business Everywhere. Ceny abonamentów zaczynają się od 49 do 120 złotych netto miesięcznie. Natomiast limity transferów wynoszą od 1 do 12 GB.

„Mało kto lubi siedzieć w biurze„

Warto zwrócić uwagę, że od 1 grudnia ubiegłego roku w Orange została uruchomiona usługa Orange dla Firm Pro - bezprzewodowy dostęp do internetu z prędkością do 1 Mb/s w oparciu o nowopowstałą sieć CDMA2000 pracującą na częstotliwości 450 MHz. Nowa sieć powstała w oparciu o istniejącą infrastrukturę analogowej sieci NMT. Dzięki niższej częstotliwości niż w sieciach GSM czy UMTS, zasięg obejmuje także tereny pozamiejskie. Tym sposobem szerokopasmowy dostęp do internetu można mieć także tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Wiele magazynów i zakładów produkcyjnych firmy lokalizują zdala od miast, w miejscach, gdzie z trudem można rozmawiać przez telefon komórkowy. Miesięczna opłata za tą usługę to tylko 40 złotych netto. Limit transferu danych wynosi 3 GB.

ZESTAWY SŁUCHAWKOWE ZWIĘKSZAJĄ WYDAJNOŚĆ PRACY
Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie GN Netcom dowodzą, że bezprzewodowe zestawy słuchawkowe wpływają na zwiększenie wydajności pracy w biurze. Pracownicy biurowi spędzają coraz więcej czasu z dala od swoich biurek. Dowodzą tego niezależne brytyjskie badania przeprowadzone na zlecenie firmy GN Netcom, producenta zestawów słuchawkowych Jabra. Blisko 85 procent osób spędza przynajmniej część swojego czasu poza biurkiem. Ich praca wymaga ciągłego bycia w kontakcie z klientami oraz współpracownikami. Badania wykazały, że ponad połowa pracowników nie odbiera co najmniej dwóch ważnych telefonów dziennie. Ponad 60 procent badanych zgodziło się, że bezprzewodowe zestawy słuchawkowe pozwoliłyby im częściej odbierać połączenia, co zwiększyło ich wydajność. Zestaw słuchawkowy można wykorzystać także przy pracy z komputerem, np. rozmawiając przez komunikator Skype. Wśród wielu urządzeń dostępnych na rynku warto zwrócić uwagę na ofertę marki Jabra. Przykładowe modele biurowych zestawów słuchawkowych to: Jabra BT530 USB, Jabra M5390, czy Jabra GN9350e.



Smartphone może więcej

Telefon biznesowy to taki, który pomaga w pracy. Do grupy najbardziej zaawansowanych modeli należą głównie smartphony pracujące pod kontrolą mobilnych systemów operacyjnych. Na rynku dominują dwa systemy - Symbian i Windows Mobile. Jest jeszcze Linux, ale rzadko można go spotkać w telefonach dostępnych powszechnie w sprzedaży.

„Telefon biznesowy to taki, który pomaga w pracy„

Smartphone to w istocie mały komputer, który niejako przy okazji ma wbudowaną funkcję telefonu. Do-brym przykładem jest HTC Touch Pro, który niewątpliwie należy do czołówki telefonów biznesowych. Jego dużą zaletą jest wysuwana klawiatura QWERTY, która pozwala pisać jak na klawiaturze komputera. Doty-kowy ekran przydaje się do tworzenia odręcznych notatek i rysunków. Cyfrowa kamera o rozdzielczości 3,2 megapixeli z autofocusem służy nie tylko do robienia zdjęć i filmów, ale także jako skaner wizytówek. Wyjście telewizyjne pozwala podłączyć projektor. W ten sposób można wyświetlić kontrahentowi prezentację prosto z telefonu. Wbudowany odbiornik GPS w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem nawigacyjnym pozwoli w łatwy sposób trafić w każde miejsce, na przykład na umówiony business lunch z klientem. Dzięki takiemu urządzeniu możemy mieć też szybki i wygodny dostęp do firmowej skrzynki E-mail, sprawdzić w internecie potrzebną w danej chwili informację, jak również nagrać na cyfrowy dyktafon fragment rozmowy telefonicznej z klientem do odsłuchania po powrocie do biura. Nie wolno zapominać o funkcjach rozrywkowych. Na tym urządzeniu można też posłuchać muzyki, obejrzeć film lub zagrać w ulu-bioną grę. Każdemu przecież należy się odrobina relaksu - nawet pracownikowi.

OPINIA
IPLUS GÓRĄ

Piotr Chołuj, Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej ds. Rozwoju Biznesu Polkomtel SA

Chociaż zabrzmi to jak paradoks,to nowoczesna praca biurowa polega na tym, by nie być niewolnikiem siedzenia w biurze. Współczesne narzędzia komunikacji powodują, że aby pracować efektywnie, nie trzeba przez osiem godzin dziennie tkwić przy biurku. Dzisiaj jest to możliwe dzięki rewolucji, jaką stało się spopularyzowanie mobilnego internetu.

Internet dla każdego

To już nie jest rozwiązanie dla wielkich korporacji, ale narzędzie, bez którego nie mogłyby sprawnie funkcjonować setki tysięcy pracowników, także tych w małych firmach. Mobilny internet daje szansę na takie planowanie pracy, by z jednej strony być w stałym kontakcie z klientem lub pracodawcą, a z drugiej, by pracować krócej i wydajniej. Znamy przecież dobrze stwierdzenie - Muszę jeszcze wpaść do biura i sprawdzić maile - Po co tracić czas, skoro można to samo zrobić siedząc w kawiarni?

Usług, które zabieganym pracownikom oferują operatorzy, jest całe mnóstwo - i tak, poza klasyczną ofertą iPlusa ciekawym sposobem na mobilny internet może być pakiet iPlusa z Mini Notebookiem Samsung NC10, który dzięki niezwykle małym wymiarom, niewielkiej wadze, bardzo wytrzymałej baterii i wbudowanemu modemowi HSDPA, zapewnia wygodę korzystania niemal w każdym miejscu.

Inną, coraz bardziej popularną kategorią mobilnych rozwiązań dedykowanych dla biznesu, są usługi iPlus email oraz iPlus office umożliwiające synchronizację wiadomości, kalendarza i kontaktów między serwerami firmowymi, a na przykład telefonem komórkowym użytkownika. Obecnie kluczowym wyzwaniem dla operatorów jest dostarczenie jak najlepszej jakości na jak największym obszarze, bowiem dla klienta istotne są takie parametry, jak zasięg, szybkość oraz stabilność połączenia. Dlatego operatorzy dużo inwestują w rozwój nowych technik. W zasięgu iPlusa znajduje się 99 procent populacji Polski, a z superszybkiej transmisji danych HSDPA można korzystać w ponad 1450 miejscowościach, zamieszkanych przez blisko połowę ludności. Zasięg ten wciąż będzie intensywnie rozwijany.

Król jest tylko jeden

Jakość transmisji danych w Plusie zyskała uznanie w formie certyfikatu wydanego przez Politechnikę Warszawską. Dla użytkownika oznacza to gwarancję, że badania potwierdzające jakość usług wykonane są rzetelnie i z należytą starannością. Inne istotne źródło informacji to także badania niezależnych audytorów. iPlus jest zwycięzcą niezależnych testów dziennikarskich przeprowadzonych przez Komputer Świat oraz portal Telix. pl. Z kolei w styczniu bieżącego roku Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji ogłosiła raport dotyczący mobilnego internetu sporządzony przez firmę Audytel SA na podstawie ponad 2500 pomiarów dokonanych w miastach całej Polski. Liderem okazał się iPlus, uzyskując maksymalną punktację za prędkość pobierania danych i za stabilność połączenia. Autorzy raportu podkreślili, że usługi oferowane przez Polkomtel cechowały się rzeczywiście największą stabilnością pracy oraz maksymalnymi zanotowanymi osiągami prędkości pobierania przekraczającymi 5,5 Mb/s.

Telepraca daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom / Inne
Jedną z największych, lecz wciąż niedocenianych korzyści, jakie daje telepraca, jest szansa na aktywizację zawodową kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich, które bardzo często mają bardzo duże kłopoty z powrotem do pracy po wielomiesięcznej, a czasem i wieloletniej przerwie. / Inne
Piotr Chołuj Zastępca Dyrektora Departamentu Strategii Marketingowej ds. Rozwoju Biznesu Polkomtel SA / Inne
Mediaplanet - wiodący dom wydawniczy na rynku europejskim, specjalizujący się w tworzeniu wysokiej jakości publikacji tematycznych w prasie codziennej, online oraz broadcast / DGP
Martela - Partner Sekcji Przyjazne Biuro / DGP
Jabra Discover Freedom - Partner Sekcji Mobilne Biuro / Inne