Dawniej, praca biurowa wymagała fizycznego dostępu do stert dokumentów, faksu i telefonu. Nic więc dziwnego, że żaden z pracowników nie mógł pracować poza biurem. Rozwój techniki sprawił, że z czasem sterty dokumentów zaczęły zamieniać się w pliki na dysku komputera, faks zastąpiła poczta elektroniczna, a telefony są bezprzewodowe. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast pracownik przychodzić do biura, to biuro przychodziło do pracownika.

„Bezprzewodowy dostęp do internetu to podstawa mobilnego biura„

Komputer z dostępem do internetu to podstawowy element wyposażenia każdego biura. Tworzenie i edycja dokumentów, kalkulacje finansowe, zarządzanie bazą kontrahentów, wyszukiwanie potrzebnych informacji, dostęp do poczty elektronicznej - bez komputera ani rusz. Jeśli by zamienić komputer stacjonarny na przenośny, a z internetem łączyć się bezprzewodowo, pracować można prawie wszędzie. Pracownik wyposażony w przenośny komputer z odpowiednim urządzeniem dostępowym nawet, gdy przebywa poza biurem firmy, może pracować zdalnie. Niezależnie od tego, czy jest w domu, w kawiarni, w lesie czy na plaży. Najważniejsze, że może wykonać swoją pracę w taki sam sposób, jakby siedział przy swoim biurku.

Z CZEGO SKŁADA SIĘ MOBILNE BIURO?

• Przenośny komputer - laptop lub notebook. Dobrze, aby był możliwie lekki i oferował długi czas pracy na baterii. Nie bez znaczenia jest też jego wytrzymałość. Chcąc pracować na świeżym powietrzu warto pomyśleć, aby ekran komputera był matowy i nie odbijał światła.
• Bezprzewodowy dostęp do internetu - czyli odpowiedni modem i karta SIM z wykupioną usługą dostępową. Najwygodniejsze są modemy w formie kart PC lub PCI Express. Jeśli chcemy też korzystać z hotspotów, komputer musi być wyposażony w kartę WLAN.
• Telefon komórkowy - najlepiej z klawiaturą i dyktafonem, by można było szybko notować i nagrywać ważne informacje. Ważny jest też czas pracy na baterii - im dłuższy, tym lepszy.

Tylko UMTS

Bezprzewodowy internet, to podstawa mobilnego biura. Jego początki jednak wcale nie były łatwe. Choć pojawił się wraz ze startem cyfrowej telefonii komórkowej GSM, szybkość transmisji danych była bardzo niska, a samo połączenie niestabilne. Pojawienie się bezprzewodowego internetu było wydarzeniem bez precedensu, jednak w takiej formie był on jedynie formą ciekawostki. Dopiero uruchomienie sieci UMTS spowodowało, że bezprzewodowy dostęp do internetu, świadczony przez operatorów telefonii komórkowej, zaczął mieć sens. Wprowadzenie technik szybkiej transmisji danych HSDPA oraz HSUPA pozwala zapewnić użytkownikom korzystającym z mobilnego dostępu do sieci parametry zbliżone, a czasem nawet lepsze od tych, oferowanych przez operatorów tradycyjnych sieci przewodowych.

Warto również pamiętać o hot-spotach, których coraz więcej pojawia się w różnych miejscach na całym świecie - w hotelach, restauracjach, a nawet miejscach publicznych. Są to obszary, w których dostęp do internetu realizowany jest z pomocą bezprzewodowych sieci Wi-Fi.

TELEPRACA SZANSĄ DLA KOBIET

Telepraca daje wiele korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Pozwala na zwiększenie efektywności pracy oraz podnosi poziom satysfakcji pracowników. Przykładów można wymienić wiele - możliwość pracy w czasie lekkiej choroby lub niedyspozycji, możliwość załatwienia ważnych spraw poza biurem bez konieczności brania urlopu, ogólne zwiększenie efektywności pracowników oraz ograniczenie kosztów zapewnienia miejsc pracy. Jedną z największych, lecz wciąż niedocenianych korzyści, jakie daje telepraca, jest szansa na aktywizację zawodową kobiet przebywających na urlopach macierzyńskich, które bardzo często mają bardzo duże kłopoty z powrotem do pracy po wielomiesięcznej, a czasem i wieloletniej przerwie. Coraz większe tempo zmian we wszystkich dziedzinach życia sprawia, że aby utrzymać się na rynku pracy, trzeba bezustannie aktualizować swoją wiedzę i umiejętności. Trudno się dziwić, że pracodawcy nie chcą zatrudniać pracowników, którzy nie są na bieżąco i potrzebują kosztownych szkoleń, aby nadrobić swoje zaległości. Dzięki upowszechnieniu telepracy stereotyp kobiety z dzieckiem będącej dla firmy przysłowiową kulą u nogi ma szansę się zmienić. Firmy, które zdecydowały się wdrożyć tą formę zatrudnienia, nie muszą się już tak bardzo obawiać zatrudniania kobiet, a kobiety nie muszą obawiać się wypadnięcia z rynku pracy, nie mówiąc już o satysfakcji z możliwości połączenia opieki nad dzieckiem i możliwości pracowania. Wielomiesięczne odizolowanie od życia zawodowego oraz problemy z powrotem do pracy zawodowej mogą prowadzić do wielu zaburzeń emocjonalnych, a nawet ciężkiej depresji.