statystyki

Fidget spinnery na liście najniebezpieczniejszych produktów w Unii Europejskiej

autor: Sławomir Wikariak13.03.2018, 07:26; Aktualizacja: 13.03.2018, 09:28
spinner

spinnerźródło: ShutterStock

W 2017 r. zabawki, samochody i motocykle były najczęściej zgłaszanymi niebezpiecznymi produktami w UE.

Komisja Europejska podsumowała, jak działał w ubiegłym roku system RAPEX służący szybkiej wymianie informacji między państwami członkowskimi i Komisją Europejską na temat produktów stwarzających zagrożenie. Dzięki niemu konsumenci w całej UE mogą szybko dowiedzieć się, że w danym kraju jakiś produkt został uznany za niebezpieczny. Organ krajowy (w Polsce jest to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) przesyła takie ostrzeżenia do Komisji Europejskiej, a ta umieszcza je na specjalnej stronie internetowej.

W 2017 r. pojawiło się 2201 ostrzeżeń. Najwięcej, jak co roku, dotyczyło zabawek (29 proc.). Wśród nich znalazło się kilka modeli fidget spinnerów, kręcącego się gadżetu, który przez pewien czas był najpopularniejszą chyba zabawką nie tylko w USA, ale również w krajach UE. Ostrzeżenia dotyczyły chociażby możliwości odpadnięcia ruchomych części czy baterii w świecących modelach.

Kolejne miejsca wśród produktów zgłaszanych jako niebezpieczne zajmują pojazdy (20 proc.), ubrania (12 proc.), elektronika (6 proc.) oraz artykuły dla dzieci (5 proc.). Najwięcej ostrzeżeń dotyczy możliwości obrażeń (28 proc.), użycia niedozwolonych substancji chemicznych (22 proc.), możliwości połknięcia elementów (17 proc.), porażenia prądem (10 proc.) oraz spowodowania pożaru (6 proc.).


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane