statystyki

Zakaz handlu w niedzielę. Europa podąża w przeciwnym kierunku

autor: Jakub Kapiszewski09.03.2018, 07:08; Aktualizacja: 09.03.2018, 07:54
zakupy handel

Debata na ten temat wybucha co jakiś czas także w Słowenii, w której w 2003 r. nawet poświęcono mu referendum.źródło: ShutterStock

Fundujemy sobie nowe prawo w momencie, kiedy większość Europy podąża w przeciwnym kierunku. Albo doszlusowujemy do peletonu.

W wielu europejskich krajach przepisy regulujące niedzielny handel są bardzo stare. W Danii pierwsze lukkeloven uchwalono w 1908 r. Holenderski parlament przyjął winkeltijdenwet w 1930 r., chociaż władze lokalne w tym kraju regulowały tę kwestię już wcześniej. We Francji zakaz niedzielnego handlu pochodzi z 1906 r., a więc jest tylko o rok młodszy od ustawy wprowadzającej rozdział kościoła od państwa, czyli słynną laicité. Po drugiej stronie Kanału La Manche kwestię tę regulowano na poziomie lokalnym już od 1904 r., a odgórnie – od lat 30. W 1939 r. na zakaz niedzielnego handlu zdecydowała się również Szwecja.

Pomimo tego, że w wielu krajach od wprowadzenia przepisów dotyczących niedzielnego handlu minęło ponad 100 lat, to nie są traktowane jako świętość – przeciwnie, zauważalna jest tendencja do ich łagodzenia. W zależności od tego, jak spojrzeć na europejskie tendencje, można więc powiedzieć, że wprowadzamy u siebie rozwiązanie, od którego Europa powoli odchodzi, albo dopiero doszlusowujemy do kontynentalnego peletonu.

Magazyn DGP

Magazyn DGP

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Szwedzkie odchodzenie


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Komentarze (7)

  • hannela(2018-03-09 10:53) Zgłoś naruszenie 76

    unito, mów za siebie

    Odpowiedz
  • M(2018-03-11 14:40) Zgłoś naruszenie 73

    Możliwość organizowania sobie życia w niedzielę i nie tylko według wyłącznie własnych wzorców,a nie tych narzuconych , jest podstawą wolnością obywatela.Za komuny zabraniano wizyt w kościele,a teraz w sklepach.Wolnością jest jednak możliwość pójścia do obu tych miejsc wedle swojego uznania.

    Odpowiedz
  • dsc(2018-03-11 22:27) Zgłoś naruszenie 51

    POPULIZM i SOCJALIZM (PiS) wie co dla obatela jest najlepsze............ w niedziele do Kościoła i do cioci na imieniny i tyle wystarczy............ a reszta GORSZEGO SORTU ma milczeć !!!

    Odpowiedz
  • unita(2018-03-09 10:02) Zgłoś naruszenie 311

    Nam z Europą, też z UE, NIE PO DRODZE

    Odpowiedz
  • Wolne niedziele(2018-03-11 14:19) Zgłoś naruszenie 24

    Nie wszystko co robi Europa i unia jest dobre. Przykładem są uchodźcy a więcej nie chce mi się mnożyć. Czy tak super jest quadów 320 godzin i więcej w miesiącu albo ,że Ukrainiec zarabia lepiej.?

    Odpowiedz
  • Robin(2018-03-12 15:37) Zgłoś naruszenie 22

    W normalnym kraju w sobotę pracuje się do 13 a w niedziele jest zamknięte. Wczoraj było zamknięte i żyje do kościoła tez nie poszedłem. Pan redaktorek w niedziele z dup.. na fotelu siedział bo miał wolne a z ludzi zrobił by niewolnika. Gdyby Ci prezes w niedziele3 na dwie zmiany zorganizował prace to byś inaczej pisał

    Odpowiedz
  • nikt(2018-03-13 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    "M(2018-03-11 14:40) Możliwość organizowania sobie życia w niedzielę i nie tylko według wyłącznie własnych wzorców,a nie tych narzuconych" M masz 100% racji - więc nie każ innym pracować tzw niedzielę bo nie potrafisz spędzić inaczej wolnego czasu niż w sklepie - widzisz ***** tylko koniec własnej **** ale nie potrafisz dostrzec że inni mają inne potrzeby niż pracowanie w niedzielę - więc zgłoś się na ochotnika i stań za kasą w hipermarkecie i przepracuj tam chociaż jeden miesiąc aby przekonać się jaka to jest praca. Jesteś dla mnie dupkiem który pracuje od poniedziałku do piątku po może aż 8 godzin ale inni mają pracować w niedziele.

    Odpowiedz