Nowy samochód już co 3 lata. Raty niższe nawet o 50 proc. Zero ukrytych kosztów za serwis czy ubezpieczenie. Peugeot z sukcesem propaguje wśród polskich kierowców nową modę z Europy Zachodniej. Na czym polega program finansowy Peugeot Perfect Drive i co przedsiębiorca może dzięki niemu zyskać? Na pytania dziennik.pl odpowiada Adam Sakławski, Dyrektor Marketingu PSA Finance Polska.

Jestem przedsiębiorcą. Nie mam gotówki na wkład własny, a potrzebuję samochodu. Dlaczego powinienem zainteresować się programem finansowym dostępnym w marce Peugeot, który nosi nazwę Perfect Drive?

Adam Sakławski: Ponieważ ten program jest idealnym rozwiązaniem właśnie dla przedsiębiorców. Perfect Drive jest dostępny przy niskiej wpłacie początkowej lub nawet przy całkowitym jej braku. Miesięczne raty mogą być prawie o połowę niższe niż w tradycyjnych formach finansowania, to jest to czego potrzebuje dzisiaj przedsiębiorca, angażowania niewielkich środków własnych i jeżdżenia nowym samochodem. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorca może całą swoją uwagę poświęcić prowadzeniu własnego biznesu. Program Perfect Drive to oszczędność czasu i pieniędzy, również dlatego, że gwarantuje komfortowy zwrot samochodu bez czasochłonnej i problematycznej odsprzedaży, która średnio trwa 2 miesiące i prowadzi do dalszego spadku wartości pojazdu w tym okresie.

Kierowcy są nieufni jeśli chodzi o nowości, wolą znane rozwiązania. A jak jest z programem Peugeot? Można mówić o nowej modzie w finansowaniu samochodów i wynajmowaniu zamiast kupowania na własność?

Jak najbardziej. Perfect Drive to nowoczesny program finansowy, który jest normą na Zachodzie, a od 2 lat zyskuje coraz większą popularność również w Polsce. Zamiast kupować samochód na własność i spłacać go w całości, od teraz można używać go za nieco ponad połowę ceny przez 3 lub 4 lata. Dzięki temu płaci się tylko za utratę wartości, oszczędza na racie, unika kłopotów przy sprzedaży za kilka lat i używa nowego samochodu. Płaci się jedynie za używanie, jak np. w wynajmie lub abonamencie telefonicznym, dzięki czemu można jeździć autem np. za 680 zł netto miesięcznie zamiast 1200 zł w tradycyjnym finansowaniu.

Jakie różnice podatkowe czekają przedsiębiorcę w przypadku finansowania Peugeot leasingiem Perfect Drive w porównaniu do tradycyjnych form finansowania?

Perfect Drive podlega takim samym zasadom opodatkowania jak klasyczny leasing operacyjny.

A czy w przypadku takiej formy finansowania można liczyć na ubezpieczenie lub pakiet serwisowy?

Tak. W naszej ofercie są atrakcyjne pakiety ubezpieczenia komunikacyjnego, które mogą być płatne jednorazowo lub rozłożone na miesięczne raty z finansowaniem Perfect Drive. Dzięki kontraktom serwisowym Peugeot, w dodatkowej stałej miesięcznej racie Klient może mieć zryczałtowaną obsługę serwisową, czyli przeglądy okresowe, naprawy gwarancyjne, pogwarancyjne i eksploatacyjne.

Serwis realizowany jest w autoryzowanych stacjach Peugeot z wykorzystaniem nowych, oryginalnych części. Koszty eksploatacyjne nie wzrosną z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, awarii czy wypadku. Kontrakt serwisowy w leasingu Perfect Drive nie jest obciążony żadnymi kosztami związanymi z jego finansowaniem. Klient spłaca w ratach, w trakcie całej umowy leasingowej, dokładnie tyle ile kosztuje cały kontrakt dzisiaj. Mamy do wyboru 3 poziomy kontraktów, które możemy rozłożyć na miesięczne raty. Doradca handlowy w salonie podczas rozmowy z Klientem doradzi i przedstawi najlepsze rozwiązanie.

Moja firma upada, nie udało się. Co w takim wypadku z samochodem, który wynajmuję w programie Peugeot Leasing Perfect Drive?

Jeżeli klient podjął decyzję, że nie będzie dalej prowadził swojej działalności, może nie wykupić samochodu na koniec umowy, tylko zwrócić go do dilera. Nie poniesie dodatkowych opłat, pod warunkiem, że samochód będzie w dobrym stanie, a ustalony w umowie przebieg pojazdu nie zostanie przekroczony.

W programie finansowym Perfect Drive to klient decyduje jakie zakończenie umowy będzie dla niego najlepsze. A ma do wyboru trzy możliwości: zwraca auto do dilera Peugeot i jeśli chce wymienia go na nowy model; spłaca wartość wykupu w leasingu i zatrzymuje samochód i trzecie wyjście to rozłożenia wartość wykupu w leasingu na dogodne miesięczne płatności.

Najważniejsze, że decyzji o tym jak zakończy swoją umowę nie podejmuje na jej początku tylko pod koniec, w zależności od tego w jakiej sytuacji będzie się wtedy znajdował. To bardzo komfortowe rozwiązanie.