Związek Banków Polskich broni BTE bis

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2018, 07:13; Aktualizacja: 20.02.2018, 08:39
komputer, dokument, firma, rozliczenia, podatki, rachunki

W opinii do projektu zaznacza się, że argumentacja wskazująca na podobieństwo do BTE jest „absolutnie chybiona”.źródło: ShutterStock

Przepis pozwalający instytucjom kredytowym składać pozwy w oparciu o wyciągi z ksiąg bankowych przyczynia się do przyspieszenia postępowania sądowego i jako taki nie powinien zniknąć z porządku prawnego. To jeden z argumentów przeciwko planowanemu usunięciu regulacji z kodeksu postępowania cywilnego, jakich użyto w opinii Związku Banków Polskich.

O tym, że w przygotowanym przez resort sprawiedliwości projekcie pada propozycja wykreślenia art. 485 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, DGP informował jako pierwszy. Eksperci kontestujący ten przepis (w tym gronie jest np. rzecznik praw obywatelskich) podkreślają, że przez niego dochodzi do nieuzasadnionego uprzywilejowania banków w postępowaniu sądowym. Pozwy składane w tym trybie opierają się bowiem jedynie na złożonym przez instytucję finansową oświadczeniu co do wysokości i waluty zadłużenia. Bank nie musi wskazywać, na jakiej podstawie prawnej i faktycznej została ustalona wysokość wierzytelności oraz jej wymagalność. To wszystko powoduje zaś, że pozwani nie są w stanie już w zarzutach od nakazu zapłaty wykazać swoich racji. Artykuł 485 par. 3 k.p.c. jest więc postrzegany jako substytut bankowego tytułu egzekucyjnego, który zniknął z naszego porządku prawnego po tym, jak Trybunał Konstytucyjny uznał to rozwiązanie za niezgodne z ustawą zasadniczą (sygn. akt P 45/12).

Zupełnie inaczej kontestowany przepis jest postrzegany przez ZBP. W opinii do projektu zaznacza się bowiem, że argumentacja wskazująca na podobieństwo do BTE jest „absolutnie chybiona”.


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane