statystyki

Rolnicy mogą zablokować pracę huty KGHM w Głogowie

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska19.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 19.02.2018, 08:33
To kolejna batalia Pro-Natura z Polską Miedzią.

To kolejna batalia Pro-Natura z Polską Miedzią.źródło: ShutterStock

Działanie Polskiej Miedzi jest szkodliwe dla żywności i zdrowia mieszkańców – uważa stowarzyszenie Pro-Natura.

Kością niezgody jest pozwolenie zintegrowane, czyli dokument, który zapalił zielone światło dla Huty Miedzi Głogów należącej do KGHM Polska Miedź. Koncern zobowiązuje się w nim, że będzie funkcjonował tak, by nie skazić środowiska. Zdaniem rolników ze Stowarzyszenia Pro-Natura, które od lat walczy ze spółką, robi jednak za mało.

– Wszystkie instalacje hutnicze KGHM posiadają wymagane prawem pozwolenia. Spełniają rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Huta Miedzi Głogów pracuje od 2007 r. w oparciu o bezterminowe pozwolenie zintegrowane – mówi nam rzeczniczka Polskiej Miedzi Justyna Mosoń. Pozwolenie wojewody może być aktualizowane przez urząd marszałkowski, jeśli dojdzie do zmian technicznych. Spośród 14 takich aktualizacji Pro-Natura oprotestowała tę z lipca 2017 r., która wprowadzała parametry dwóch inwestycji: suszarni koncentratu miedzi i pieca prażalniczego.

Resort środowiska podtrzymał zaskarżoną decyzję, więc rolnicy odwołali się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Rozprawa 13 marca. – Powodem odwołania do resortu był brak przeglądu ekologicznego w Hucie Miedzi Głogów. Ale marszałek nie może go nakazać, gdy pracujemy w oparciu o pozwolenia zintegrowane. Ich uzyskanie wymaga szerszej informacji o hucie niż przegląd ekologiczny – tłumaczy Mosoń. I dodaje, że jeśli WSA zgodzi się z zarzutami rolników, KGHM będzie się odwoływać, a huta będzie pracować w oparciu o wcześniejszą wersję pozwolenia.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ert@ert-blog.pl(2018-02-19 23:38) Zgłoś naruszenie 10

    Jezu słodki...przecież jak wstrzymać hutę, to cały polski eksport diabli wezmą; zostaną tylko palety, krasnale i produkty mleczne...toż to giewałt jawny...

    Odpowiedz
  • Głogów(2018-02-20 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    A może tak cała Polska złoży się na filtry dla Głogowa i okolic. Co!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane