statystyki

Rolnicy mogą zablokować pracę huty KGHM w Głogowie

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska19.02.2018, 07:29; Aktualizacja: 19.02.2018, 08:33
To kolejna batalia Pro-Natura z Polską Miedzią.

To kolejna batalia Pro-Natura z Polską Miedzią.źródło: ShutterStock

Działanie Polskiej Miedzi jest szkodliwe dla żywności i zdrowia mieszkańców – uważa stowarzyszenie Pro-Natura.

Kością niezgody jest pozwolenie zintegrowane, czyli dokument, który zapalił zielone światło dla Huty Miedzi Głogów należącej do KGHM Polska Miedź. Koncern zobowiązuje się w nim, że będzie funkcjonował tak, by nie skazić środowiska. Zdaniem rolników ze Stowarzyszenia Pro-Natura, które od lat walczy ze spółką, robi jednak za mało.

– Wszystkie instalacje hutnicze KGHM posiadają wymagane prawem pozwolenia. Spełniają rygorystyczne normy dotyczące emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Huta Miedzi Głogów pracuje od 2007 r. w oparciu o bezterminowe pozwolenie zintegrowane – mówi nam rzeczniczka Polskiej Miedzi Justyna Mosoń. Pozwolenie wojewody może być aktualizowane przez urząd marszałkowski, jeśli dojdzie do zmian technicznych. Spośród 14 takich aktualizacji Pro-Natura oprotestowała tę z lipca 2017 r., która wprowadzała parametry dwóch inwestycji: suszarni koncentratu miedzi i pieca prażalniczego.

Resort środowiska podtrzymał zaskarżoną decyzję, więc rolnicy odwołali się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Rozprawa 13 marca. – Powodem odwołania do resortu był brak przeglądu ekologicznego w Hucie Miedzi Głogów. Ale marszałek nie może go nakazać, gdy pracujemy w oparciu o pozwolenia zintegrowane. Ich uzyskanie wymaga szerszej informacji o hucie niż przegląd ekologiczny – tłumaczy Mosoń. I dodaje, że jeśli WSA zgodzi się z zarzutami rolników, KGHM będzie się odwoływać, a huta będzie pracować w oparciu o wcześniejszą wersję pozwolenia.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • ert@ert-blog.pl(2018-02-19 23:38) Zgłoś naruszenie 10

    Jezu słodki...przecież jak wstrzymać hutę, to cały polski eksport diabli wezmą; zostaną tylko palety, krasnale i produkty mleczne...toż to giewałt jawny...

    Odpowiedz
  • Głogów(2018-02-20 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    A może tak cała Polska złoży się na filtry dla Głogowa i okolic. Co!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane