statystyki

Prof. Lubiński: Arsen jest niebezpieczny szczególnie dla kobiet

autor: Klara Klinger, Karolina Baca-Pogorzelska15.02.2018, 07:30; Aktualizacja: 15.02.2018, 09:01
Prof. Jan Lubiński – genetyk, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz spółki Read-Gene SA. Badania obecności arsenu we krwi i analizowanie jego korelacji z ryzykiem raka prowadzi z zespołem, w którym głównym wykonawcą jest Wojciech Marciniak.

Prof. Jan Lubiński – genetyk, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i działającego przy tej uczelni Międzynarodowego Centrum Nowotworów Dziedzicznych oraz spółki Read-Gene SA. Badania obecności arsenu we krwi i analizowanie jego korelacji z ryzykiem raka prowadzi z zespołem, w którym głównym wykonawcą jest Wojciech Marciniak.źródło: PAP Archiwum
autor zdjęcia: Marcin Bielecki

Prof. Jan Lubiński: Korelacja między obecnością pierwiastka a ryzykiem raka jest bardzo mocna.

Po tekście DGP o rekordowym stężeniu toksycznego arsenu w Głogowie (w badaniach moczu ok. 2 tys. mieszkańców u co piątego wykryto przekroczenie norm pierwiastka) rozpętała się burza. Jak ustalił DGP, sprawą zajmie się na najbliższym posiedzeniu rada nadzorcza KGHM Polska Miedź (do tego koncernu należy Huta Miedzi Głogów, której działalność przyczynia się również do zagrożenia).

– Przygotujemy program edukacyjno-profilaktyczny dla wszystkich bez względu na to, czy się badali, czy nie – zapowiada Marta Dytwińska-Gawrońska, rzeczniczka prezydenta Głogowa. 

U mieszkańców Głogowa, gdzie znajduje się huta KGHM, wykryto w organizmach stężenie arsenu przekraczające normy...

Nie zaskakuje mnie to, arsen to problem okolic uprzemysłowionych. A kiedy hucznie otwierano nową instalację w KGHM, od razu pomyślałem, że to nowe źródło wysypu arsenu do środowiska. Dlatego mieszkańców z tego regionu należy badać. Sam zaproponowałem miedziowemu koncernowi projekt „odtruwania” organizmów z pierwiastka. Ale sprawa jakoś utknęła.

Dlaczego proponował pan to akurat w KGHM?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane