statystyki

Pociągi spóźnione, jeszcze zanim wyruszyły

autor: Krzysztof Śmietana14.02.2018, 06:58; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:16
Kolej

Kolejźródło: ShutterStock

Poślizg przy remontach kluczowych tras kolejowych może spowodować, że pasażerowie będą podróżować objazdami dłużej, niż planowano.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozkręca ambitny program modernizacji torów. Przyjęty w 2015 r. plan zakłada, że do 2023 r. na ten cel zostanie przeznaczona rekordowa kwota 66 mld zł. Cel: na głównych trasach pociągi mają przyśpieszyć do 160 km/h (na wybranych odcinkach do 200 km/h), a na liniach lokalnych do 120 km/h. Po 2–3 latach prac nad projektami dopiero od zeszłego roku mamy do czynienia z nową ofensywą robót na torach. Jak się teraz dowiadujemy, na kilku kluczowych liniach roboty postępują zbyt wolno i niektóre inwestycje mają już kilkumiesięczne opóźnienie.

Tak jest np. w przypadku remontu linii Warszawa–Poznań, gdzie całkowicie zamknięto długi odcinek torów i pociągi jeżdżą objazdem przez Gniezno, co wydłużyło podróż o godzinę. – Duże opóźnienie jest zwłaszcza w rejonie Łowicza – między Jackowicami i Żychlinem. Według planu PLK już w październiku zeszłego roku miał się skończyć remont pierwszego toru i zacząć drugiego. Tymczasem wciąż modernizowany jest tor nr 1. To poważnie zagraża terminowemu zakończeniu całej inwestycji – mówi Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu, który monitoruje kolejowe remonty.

Arnold Bresch z zarządu PKP PLK przyznaje, że na linii do Poznania, w rejonie Łowicza, jest kilkumiesięczne opóźnienie. – Wynika to z różnych niespodziewanych kolizji, które nie były ujęte w dokumentacji – mówi. Zaznacza, że PLK będzie tam mobilizować wykonawcę. Według pierwotnych założeń pociągi miały wrócić na podstawową trasę z Warszawy do Poznania w połowie 2019 r. Cała modernizacja linii ma się skończyć rok później.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane