statystyki

Pociągi spóźnione, jeszcze zanim wyruszyły

autor: Krzysztof Śmietana14.02.2018, 06:58; Aktualizacja: 14.02.2018, 07:16
Kolej

Kolejźródło: ShutterStock

Poślizg przy remontach kluczowych tras kolejowych może spowodować, że pasażerowie będą podróżować objazdami dłużej, niż planowano.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozkręca ambitny program modernizacji torów. Przyjęty w 2015 r. plan zakłada, że do 2023 r. na ten cel zostanie przeznaczona rekordowa kwota 66 mld zł. Cel: na głównych trasach pociągi mają przyśpieszyć do 160 km/h (na wybranych odcinkach do 200 km/h), a na liniach lokalnych do 120 km/h. Po 2–3 latach prac nad projektami dopiero od zeszłego roku mamy do czynienia z nową ofensywą robót na torach. Jak się teraz dowiadujemy, na kilku kluczowych liniach roboty postępują zbyt wolno i niektóre inwestycje mają już kilkumiesięczne opóźnienie.

Tak jest np. w przypadku remontu linii Warszawa–Poznań, gdzie całkowicie zamknięto długi odcinek torów i pociągi jeżdżą objazdem przez Gniezno, co wydłużyło podróż o godzinę. – Duże opóźnienie jest zwłaszcza w rejonie Łowicza – między Jackowicami i Żychlinem. Według planu PLK już w październiku zeszłego roku miał się skończyć remont pierwszego toru i zacząć drugiego. Tymczasem wciąż modernizowany jest tor nr 1. To poważnie zagraża terminowemu zakończeniu całej inwestycji – mówi Stanisław Biega z Centrum Zrównoważonego Transportu, który monitoruje kolejowe remonty.

Arnold Bresch z zarządu PKP PLK przyznaje, że na linii do Poznania, w rejonie Łowicza, jest kilkumiesięczne opóźnienie. – Wynika to z różnych niespodziewanych kolizji, które nie były ujęte w dokumentacji – mówi. Zaznacza, że PLK będzie tam mobilizować wykonawcę. Według pierwotnych założeń pociągi miały wrócić na podstawową trasę z Warszawy do Poznania w połowie 2019 r. Cała modernizacja linii ma się skończyć rok później.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane